Pałac w Sztynorcie – ulubione miejsce relaksu Ignacego Krasickiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Sztynorcie – ulubione miejsce relaksu Ignacego Krasickiego
Pałac w Sztynorcie, dawna siedziba rodu Lehndorffów, przechodzi renowację, która ma mu przywrócić dawny blask.Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

– Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury – zwykł mawiać biskup Ignacy Krasicki, częsty gość majątku rodu Lehndorffów. W tej mazurskiej wiosce do dziś stoi pałac, którego historia sięga XVII wieku.

  • Sztynort to niewielka osada położona w gminie Węgorzewo, w województwie warmińsko-mazurskim.
  • Tutejszy pałac powstał pod koniec XVII wieku, a jego ostatnim przedwojennym właścicielem był Heinrich von Lehndorff, skazany na śmierć za udział w zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu.
  • Pałac jest w tej chwili w remoncie, dzięki czemu niedługo stanie się kolejną atrakcją turystyczną Warmii i Mazur.

Sztynort jedna z nielicznych posiadłości, które od czasów średniowiecznych aż do 1945 roku były własnością jednego rodu. W 1420 roku tutejszy majątek trafił w ręce Lehndorffów, jednej z największych i najstarszych rodzin w dawnych Prusach. Pierwszą siedzibę o cechach obronnych Lehndorffowie wybudowali w tym miejscu już w XV wieku, jednak w kolejnym stuleciu została ona zniszczona.

Odbudowa posiadłości trwała od lat pięćdziesiątych do lat siedemdziesiątych XVI wieku – jednak i ten budynek nie przetrwał, padając ofiarą potopu szwedzkiego. Pod koniec XVII wieku ówczesna właścicielka o imieniu Eleonora zarządziła kolejną odbudowę. W Sztynorcie powstał dwukondygnacyjny pałac z okazałymi dębowymi schodami w hallu oraz pomieszczeniami, które zdobiły sztukaterie, drewniane sufity i polichromie.

Znakomity gość i rozrzutny gospodarz

Na przełomie XVIII i XIX wieku częstym gościem pałacu był biskup Ignacy Krasicki. Był on zaprzyjaźniony z ówczesnym gospodarzem, z którym łączyło go zamiłowanie do polowań i wystawnych uczt. To właśnie autorowi "Monachomachii" przypisuje się powiedzenie, że "kto ma Sztynort, ten posiada Mazury".

W XIX stuleciu, za panowania Karola II i jego żony Anny, budynek został rozbudowany. Po stronie zachodniej stanęła jedna wieża, a dwie kolejne wybudowano w tylnym skrzydle, od strony parku. Po śmierci rodziców pałac odziedziczył ich syn Karol III. Niestety, niegospodarny hrabia doprowadził majątek do zadłużenia, inwestując zbyt wiele środków w wyposażenie posiadłości, mające wzbudzać zachwyt i zazdrość właścicieli okolicznych włości.

Siedziba dygnitarzy III Rzeszy

Ostatnim przedwojennym właścicielem pałacu w Sztynorcie był Heinrich von Lehndorff, który w czasie wojny był żołnierzem Wehrmachtu. Brał on udział w nieudanym zamachu na Hitlera, do którego doszło w 1944 roku w pobliskim Wilczym Szańcu. Jako jeden ze spiskowców, Heinrich został stracony, jego dobra skonfiskowano, a jego rodzina trafiła do obozu koncentracyjnego. W Sztynorcie mieszkał od tamtej pory minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop.

W czasach komunistycznych dawny pałac Lehndorffów należał do miejscowego PGR-u. Obecnie trwają prace remontowe, mające przywrócić budynkowi dawny blask i uczynić go turystyczną atrakcją Warmii i Mazur.

Posłuchaj

4:14
Pałac w Sztynorcie – ulubione miejsce relaksu Ignacego Krasickiego (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 27.11.2023
Godzina emisji: 10.45

kc

Polecane