Pałac w Drogoszach – XVIII-wieczna ozdoba Mazur

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Drogoszach – XVIII-wieczna ozdoba Mazur
Wybudowany na początku XVIII wieku pałac w Drogoszach jest architektoniczną ozdobą Mazur. Foto: Shutterstock/PhotopankPL

Pałac rodu von Dönhoff w Drogoszach ma ponad trzysta lat i jest jedną z architektonicznych perełek Mazur. Marta Piasecka i Marek Gaworski wybrali się tam w kolejnej odsłonie "Trójki po królewsku"

  • Wieś Drogosze znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, na północ od Kętrzyna, między Węgorzewem a Bartoszycami.
  • W Drogoszach można zwiedzić jeden z największych i najcenniejszych pałaców dawnych Prus Wschodnich.
  • Obecnie budynek jest w rękach prywatnych i wymaga remontu.

Pałac w Drogoszach wraz z otaczającym go parkiem należy do najcenniejszych zabytków w województwie warmińsko-mazurskim. Sama wieś po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach w latach sześćdziesiątych XIV wieku, zaś miejscowy pałac powstał na przełomie XVI i XVII stulecia z inicjatywy Ludwika von Rauttera. Była to wówczas niezwykle okazała rezydencja w stylu renesansowym, otoczona bastionowymi fortyfikacjami. 

Smutny koniec i odbudowa pałacu

W 1690 roku budowla została zniszczona na skutek burzy. Wkrótce potem została rozebrana, a w 1710 roku rozpoczęto budowę nowej rezydencji. Odbudowany pałac powstał na planie prostokąta, miał dwie kondygnacje i był pokryty czterospadowym, mansardowym dachem. W centralnej części znajdował się monumentalny portyk kolumnowy, któremu w części ogrodowej odpowiadał trzyosiowy ryzalit z niedużym balkonem. Nad wyposażeniem i wystrojem pałacu pracowano aż do lat trzydziestych XVIII stulecia. W tym czasie nieopodal powstawał także piękny park krajobrazowy.

Kolejne rozbudowy i upiększenia pałacu

Około 1766 roku pałac został rozbudowany. Powstały wówczas dodatkowe skrzydła, mieszczące m.in. teatr i kaplicę. Wnętrza rezydencji zapełniły się dziełami sztuki – miśnieńską i chińską porcelaną, wyszukanymi meblami, obrazami znanych artystów oraz portretami przodków właścicieli. W pałacowych komnatach znajdowały się również arrasy z Brukseli, niezwykle cenna biblioteka, a także zbiór egzotycznych motyli, które eksponowano w specjalnie stworzonym do tego pokoju. 

Na tym nie zakończyło się upiększanie pałacu w Drogoszach. W XIX wieku, za czasów hrabiny Wilhelminy von Dönhoff, kaplicę przebudowano w stylu neogotyckim, a w parku stanęło wiele rzeźb i budowli, m.in. altany i zegar słoneczny.

Budynek przetrwał w nie najgorszym stanie II wojnę światową. Od lat pięćdziesiątych do dziewięćdziesiątych XX wieku był siedzibą ośrodka szkolenia rolników, a potem przeszedł w prywatne ręce. Obecny właściciel nie mieszka jednak w pałacu – budowla wymaga gruntownego remontu.

Posłuchaj

4:22
Pałac w Drogoszach – XVIII-wieczna ozdoba Mazur (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 8.11.2023
Godzina emisji: 10.47

kc

 

Polecane