Przerwy humanitarne w północnej części Strefy Gazy i ewakuacja szpitala al-Shifa

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Przerwy humanitarne w północnej części Strefy Gazy i ewakuacja szpitala al-Shifa
Biały Dom ma naciskać na władze Izraela, by prowadziły bardziej "chirurgiczne" uderzenia - podały amerykańskie media.Foto: Shutterstock/Anas-Mohammed

Izraelskie wojsko kontynuuje przerwy humanitarne w północnej części Strefy Gazy, aby umożliwić Palestyńczykom ewakuację. Dziś pauza potrwa do szesnastej lokalnego czasu.

 • Izraelska armia apeluje do cywili o opuszczenie północnej części Strefy Gazy i udanie się do strefy humanitarnej położonej na południu.
 • "Wzywamy państwa do pilnej ewakuacji, ponieważ pozostawanie tam jest dla Was niebezpieczne" - przekazał Avichay Adraee z izraelskich sił zbrojnych. Dla Palestyńczyków wyznaczane są korytarze, z których mają przy ewakuacji korzystać.
 • Izrael został z zaskoczenia zaatakowany ze Strefy Gazy 7 października przez palestyński Hamas. Od tego czasu izraelska armia prowadzi ostrzał enklawy, która dodatkowo została oblężona.

Setki osób opuściło w sobotę szpital al-Shifa w Gazie, który od kilku dni był oblegany przez armię izraelską - poinformowała agencja AFP. Ministerstwo zdrowia Hamasu podało, że 120 rannych pacjentów i wcześniaków nadal jest tam hospitalizowanych z powodu braku możliwości ich ewakuacji.

Ewakuacja w Gazie

Władze placówki informowały wcześniej, że nie można ewakuować 450 chorych i rannych osób. Na miejscu pozostali lekarze, którzy nadal opiekują się pacjentami. Wcześniej w sobotę AFP poinformowała, że izraelska armia nakazała za pomocą megafonów ewakuację "w ciągu godziny" szpitala al-Shifa, który jest największą placówką medyczną w Strefie Gazy.

Francuska agencja opisuje, że osoby przebywające do tej pory w szpitalu opuściły go na piechotę. Kolumna wysiedleńców, personelu medycznego i pacjentów, spośród których niektórzy są ranni i bardzo słabi, skierowała się w stronę drogi Salaheddine, która prowadzi na południe od Gazy.

Według AFP armia izraelska twierdzi, że nie wydała żadnego rozkazu ewakuacji, ale "odpowiedziała na prośbę" dyrektora szpitala. Z kolei ONZ podało, że do tej pory w placówce tej przebywało 2300 pacjentów, opiekunów i osób wysiedlonych. Zdaniem Izraela Hamas wykorzystuje szpital al-Shifa jako bazę wojskową. 

Posłuchaj

49:53
Sytuacja w Strefie Gazy: korytarze humanitarne i ewakuacja cywilów (Świat do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

 • David Cameron powstaje z politycznej mogiły i zostaje nowym szefem MSZ Wielkiej Brytanii. Przyg. Adam Dąbrowski; 
 • Aktualna sytuacja na Ukrainie. Przyg. Monika Suszek; 
 • 19 listopada będzie miała miejsce druga tura wyborów w Argentynie. Gość: Prof. Katarzyna Dębicz, latynoamerykanistka, Uniwersytet Warszawski; 
 • Podsumowanie dotychczasowych spotkań na APEC. Rozmowa Xi Jinpinga z Joe Bidenem i deklaracje Chin w kontekście czystego powietrza. Gość: Wojciech Mościbrodzki, politolog, WSB Merito w Gdańsku; 
 • Aktualna sytuacja rządowa w Hiszpanii. Przyg. Magdalena Skajewska. 

Posłuchaj

48:33
Podsumowanie wydarzeń tygodnia (Świat do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadził: 
Karol Gnat
Data emisji: 18.11.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.08 

kc/kk/zch

Polecane