Jakie będzie Młodzieżowe Słowo Roku 2023? Delulu, baza, slay, a może zgerypała lub bambik?

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jakie będzie Młodzieżowe Słowo Roku 2023? Delulu, baza, slay, a może zgerypała lub bambik?
Jakie słowo wygra plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023?Foto: Shutterstock

Delulu, slay, czy bambik... Blisko 18 tysięcy słów i wyrażeń zgłosili Internauci w pierwszym etapie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Z nadesłanych propozycji jury konkursowe wyłoniło finałową dwudziestkę. Głosowanie w plebiscycie trwa do południa 30 listopada.

 • Internauci zgłosili blisko 18 tys. propozycji do Młodzieżowego Słowa Roku 2023. Spośród nich została wybrana finałowa 20. 
 • W konkursowym jury zasiadły cztery osoby: Bartek Chaciński (Polityka), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
 • Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia.

Młodzieżowe Słowo Roku: wyraz kreatywności młodzieży

- Nie mam żadnego faworyta, ponieważ… to nie jest mój plebiscyt. Ja jestem tylko obserwatorką, można powiedzieć, że osobą porządkującą: po prostu wybraliśmy słowa, które były najczęściej zgłaszane - mówi prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, która jest w jury. - Jest sporo wyrazów zapożyczonych, a te  zapożyczenia pochodzą z internetu, z gier komputerowych, z tej całej sfery aktywności młodych ludzi, która dla mnie jest już troszkę odległa, a może nawet nigdy nie była rozpoznana - tłumaczy.

- Przyjmujemy to wszystko jako wyraz kreatywności młodzieży. Jest też dużo słów rodzimych, więc nie jest tak, że dominują zapożyczenia. A jeśli są zapożyczenia, to są one przyswojone, oswojone i po pewnym czasie wchodzą do języka potocznego - dodaje.

Młodzieżowe Słowo Roku: tłumaczenie niektórych finalistów

 • bambik - określenie pejoratywne lub ironiczne, czasem żartobliwe oznaczające żółtodzioba, nieudacznika, słabeusza, początkującego albo gorszego gracza;
 • baza - aprobata, uznanie dla czyjejś opinii, zwłaszcza odważnej, kontrowersyjnej.
 • cringe - coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak.
 • delulu - w języku fanek i fanów K-popu osoba ogarnięta obsesją na punkcie swojego idola/idolki. Szerzej: osoba żyjąca w świecie urojeń, a nawet oderwana od rzeczywistości;
 • drillowiec - osoba interesująca się drillem (agresywną, mocniejszą i mroczniejszą odmianą trapu). Szerzej: luz w zachowaniu i ubiorze, jednak raczej w pejoratywnym znaczeniu, wskazującym łączenie patologii, gangsta i drogich ubrań znanych marek;
 • slay – ogólnie: świetnie, znakomicie. Określenie kogoś lub czegoś, co robi wrażenie, wzbudza podziw, imponuje;
 • zgerypała - ocena niedostateczna, lub szerzej: komentarz do złej decyzji, nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Pochodzi z cytatu: "Z gery pała, z maty kolejna" z serialu "Szkoła".

Młodzieżowe Słowo Roku: językiem nie da się sterować

- Najbardziej cieszy mnie to, że młodzież potrafi bawić się słowem, że jest twórcza słowotwórczo. Nowe formy wyrazowe powstają dlatego, że można coś pozmieniać, coś żartobliwie wyrazić – stwierdza rozmówczyni Radosława Nałęcza.

Można zauważyć, że wśród tych zgłoszonych i wybranych słów jest stosunkowo dużo zapożyczeń np. z angielskiego. To boli wielbicieli języka polskiego, którzy chcą propagować język ojczysty i np. staropolszczyznę. Jednak prof. Kołodziejek uważa, że to jest bez sensu: - Językiem nie da się sterować. Język jest spontaniczny i wychodzi od nas, od każdego z użytkowników - uważa.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023/YouTube PWN Wydawnictwo Naukowe

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:13
Jakie słowo zwycięży w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023? Głosowanie trwa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński, członkini jury plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023)
Data emisji: 17.11.2023
Godzina emisji: 8.19

pr/kk

Polecane