Codzienność z odrobiną szaleństwa, czyli życie wielodzietnej rodziny [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Codzienność z odrobiną szaleństwa, czyli życie wielodzietnej rodziny [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Jeżeli wniosek na nowy okres świadczeniowy zostanie złożony pomiędzy 1 lutego a 30 czerwca, ZUS przyzna prawo do świadczenia od początku okresu świadczeniowego, czyli od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowegoFoto: Shutterstock/Roman Samborskyi

– W domu jest zawsze bardzo głośno, czasem brakuje tej prywatności. Ciągle trzeba krzyczeć "proszę, zamknij drzwi", bo ciągle ktoś wchodzi – przyznają zgodnie bohaterowie reportażu. – Rodzaj chaosu jest, ale pod koniec dnia to wszystko jakoś się układa – przekonuje Adam, tata siódemki dzieci. 

  • Dom pełen dzieci, radości i trudów. "Rodzaj chaosu jest" – codzienność dużej rodziny.
  • Wielodzietna rodzina. Jak znaleźć czas na wszystko?
  • Rodzice i rodzeństwo, czyli wsparcie, które pomaga realizować swoje pasje. 

– To jesteśmy my, Dorota i Adam, oraz nasza najstarsza córka Julia, będzie kończyć siedemnaście lat niedługo. Potem jest Helenka, ma czternaście lat, jest w ósmej klasie. Potem jest Jakub, nasz najstarszy syn, ma dwanaście lat, chodzi do szóstej klasy, następnie jest Franek, chodzi do piątek klasy, i Konrad, który chodzi do drugiej klasy i ma osiem lat skończone. Potem jest Karolinka, która skończy niedługo siedem i jeszcze Celinka, która chodzi do przedszkola. Ma pięć lat skończone – mówi mama Dorota, przedstawiając całą rodzinę.

Odkrywanie radości czy tylko trudności?

Jeszcze wciąż na samo hasło "wielodzietna rodzina" niektórzy pukają się w głowę. Obraz takiej rodziny kojarzy się z brakiem czasu na wszystko, na własne pragnienia, wypoczynek, wakacje. 

 Przeczytaj także:

Oczyma wyobraźni można zobaczyć zasiłki, MOPS-y i MOPR-y, dziurawe buty, i ten alkohol, lejący się strumieniami. Czy to prawda? Okazuje się, że to, co dla jednych jest patologią i życiowym dramatem, dla innych może być szczęściem i fantastycznym odkrywaniem piękna. Oczywiście nie bez trudu.

Rodzina, która wróciła do kraju

Adam i Dorota poznali się na pielgrzymce do Santiago de Compostella. Spędzili kilkanaście lat za granicą. Uczyli się, pracowali, żyli, wychowywali dzieci. Jednak zawsze chcieli wrócić do kraju, w którym się urodzili. Po latach dojrzeli do tej decyzji i wrócili z emigracji.

Na początku były radość i ekscytacja, ale też obawa przed przyszłością. Dziś mają siedmioro dzieci. Sześcioro z nich urodziło się za granicą. Adam w Hiszpanii obronił doktorat, pracuje w międzynarodowej firmie bankowej. Jego żona obroniła doktorat z biotechnologii. Na tym etapie życia całkowicie poświęciła się wychowaniu dzieci, ale w przyszłości chciałaby wrócić do zawodu.

Posłuchaj

28:46
Między chaosem a spokojem. Codzienność wielodzietnej rodziny (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wsparcie, które zapewnia rozwój 

Dzięki wsparciu państwa i programom socjalnym jest im łatwiej i mogą sobie na to pozwolić. Traktują to jako normę, którą obserwowali i korzystali z niej również w Niemczech, Hiszpanii czy Luksemburgu. O rodzinie, która trzyma się razem, wspiera i rozwija pasje, opowiemy w reportażu "Karolinka" w realizacji Jacka Puchalskiego.

"Karolinka" – reportaż Andrzeja Urbańskiego o wielodzietnej rodzinie pełnej pasji/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Karolinka"
Autor reportażu: Andrzej Urbański (Polskie Radio Gdańsk)
Data emisji:
 13.11.2023
Godzina emisji: 
22.17

gs

Polecane