Rodzicielstwo nieidealne. Jak uczyć się bycia rodzicem? Reportaż "Rodzice w szkolnej ławce" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rodzicielstwo nieidealne. Jak uczyć się bycia rodzicem? Reportaż "Rodzice w szkolnej ławce" [POSŁUCHAJ]
Jak rozmawiać z dziećmi niebinarnymi lub w tranzycji?Foto: Shutterstock/Ermolaev Alexander

– Tak, jak mówił Haim Ginott, amerykański prekursor szkoły dla rodziców, zadaniem rodziców jest uczłowieczenie dzieci, czyli rozbudzenie w nich wrażliwości, samodyscypliny, odpowiedzialności i przede wszystkim empatii  – mówi Halina Czerwińska, prezes Fundacji Ostoja. 

  • Ostoja Zespół Pomocy Psychologiczno–Pedagogicznej. Jakie działania dokładnie prowadzi fundacja?
  • Wymarzone rodzicielstwo. Jak sobie radzić, kiedy trudno nam sprostać wyzwaniom codzienności?
  • Bycie rodzicem to także stawianie czoła trudnym doświadczeniom ze swojego dzieciństwa. 

Ostoja Zespół Pomocy Psychologiczno–Pedagogicznej to fundacja z Nowego Sącza, która została założona w 1998 roku i od tego czasu m.in. realizuje program profilaktyczny "Szkoła dla rodziców i wychowawców" doskonalący sztukę dialogu, opartą na szacunku i godności drugiego człowieka.  Ta organizacja pożytku publicznego od 25 lat wspiera w wychowywaniu dzieci i młodzieży, uczy, czym jest miłość w codziennych relacjach i jak można ją wyrazić poprzez gesty, słowa i zachowania.

Rodzicielstwo – wspaniałe i trudne

– Nie zdawałam sobie sprawy, że to jest taka duża odpowiedzialność, bo rodzicielstwo to na pewno też instynkt. Chcemy mieć dzieci. Natomiast jak się rodzą, to mnie osobiście zaskoczyło i w pewnym momencie nawet przerosło, jak ogromny obowiązek na mnie spada. To było, nawet powiedziałabym przytłaczające. Tak jak we wszystkim mnie bardzo wsparł mąż, że razem to niesiemy – mówi jedna z uczestniczek zajęć.

 Czytaj także:

Jak radzić sobie z emocjami i brakiem cierpliwości?

Program "Szkoła dla rodziców i wychowawców" składa się z 10 spotkań w formie warsztatów. Podczas kursu omawia się między innymi, jak mówić, aby dzieci nas słuchały, jak pomagać im radzić sobie z trudnymi emocjami czy jak nauczyć się cierpliwości.

– Zajęcia zawierają omówienia tematów, ćwiczenia, debaty, odwołania do doświadczeń z własnego dzieciństwa. Cennym elementem jest wymiana doświadczeń rodzicielskich między uczestnikami oraz praca domowa, czyli praktyczne zastosowanie w domu lub szkole, w relacji z dzieckiem, nabytych w trakcie zajęć umiejętności – tłumaczy Halina Czerwińska. 


Posłuchaj

28:16
Jak być lepszym rodzicem? Działalność Fundacji Ostoja Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogiczne (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Do tej pory takie szkolenie organizowane przez Fundację Ostoja Zespół Pomocy Psychologiczno–Pedagogicznej przeszło ponad 5 tysięcy rodziców i ponad 3 tysiące wychowawców.

***

Tytuł reportażu: "Rodzice w szkolnej ławce"
Autor reportażu: Moniki Chrobak 
Data emisji: 31.10.2023
Godzina emisji: 22.12

gs/kul



Polecane