Reklama

reklama

Losy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Reportaż Moniki Chrobak "Góry hartują charakter" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Losy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Reportaż Moniki Chrobak "Góry hartują charakter" [POSŁUCHAJ]
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie reaktywowano w 1988 roku. Organizacja do dziś zrzesza miłośników i pasjonatów gór oraz wędrówek. Foto: Jolanta Augustyńska

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zrzesza miłośników gór. Choć zlikwidowano je w latach 50. XX wieku, ożyło ponad trzydzieści lat później. Z powodzeniem działa do dziś, skupiając ponad 3000 członków w 55 oddziałach, kołach i szkolnych grupach. O historii i teraźniejszości Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w reportażu pt. "Góry hartują charakter" opowiedziała Monika Chrobak. 

  • W grudniu 1873 roku w Nowym Targu powstało Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie. W późniejszych latach przemianowano je na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie.
  • Wśród założycieli organizacji byli między innymi Tytus Chałubiński, ks. Józef Stolarczyk oraz Adam Uznański.
  • PTT organizuje górskie wycieczki i prowadzi działalność edukacyjną w domach kultury i szkołach.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego stworzyli podwaliny dzisiejszej turystyki górskiej – budowali schroniska, wytyczali szlaki, prowadzili działalność wydawniczą, organizowali przewodnictwo i ratownictwo, dokumentowali kulturę ludową oraz podejmowali działania na rzecz ochrony przyrody. 16 grudnia 1950 roku Towarzystwo zostało rozwiązane na polecenie ówczesnych władz. Jego majątek został przejęty przez utworzone 17 grudnia 1950 roku Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Turyści w Kuźnicach przed remontowanym budynkiem dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Z prawej tablica informacyjna Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, wrzesień 1947 roku,  fot. PAP/CAF Turyści w Kuźnicach przed remontowanym budynkiem dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Z prawej tablica informacyjna Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, wrzesień 1947 roku, fot. PAP/CAF
Czytaj także:

"Uczymy szacunku do gór"

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie reaktywowano w roku 1988. Obecnie ta organizacja pożytku publicznego zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem wycieczek górskich w Polsce i za granicą. W jej szeregach są ludzie zawodowo związani z górami: przewodnicy, pracownicy schronisk, leśnicy, naukowcy prowadzący badania na terenie gór. – Uczymy szacunku do gór i pokory wobec ich potęgi – mówi Jolanta Augustyńska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.


Posłuchaj

47:27
Reportaż "Góry hartują charakter" (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Organizacja propaguje turystykę zarówno letnią, jak i zimową, w tym narciarstwo (również wysokogórskie) oraz alpinizm. Dużą wagę przywiązuje do edukacji. Działalność oświatowa prowadzona jest w siedzibach oddziałów PTT, znajdujących się w domach kultury czy szkołach. Odbywają się tam m.in. prelekcje, pokazy slajdów i filmów, organizowane są też konkursy wiedzy o górach. 

fot. Jolanta Augustyńska fot. Jolanta Augustyńska

***

Tytuł reportażu: "Góry hartują charakter"
Autor reportażu: Monika Chrobak 
Data emisji: 8.11.2023
Godzina emisji: 22.26

kc/zch


Polecane