Aktualna sytuacja w Strefie Gazy. Czy jest nadzieja na pokój na Bliskim Wchodzie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aktualna sytuacja w Strefie Gazy. Czy jest nadzieja na pokój na Bliskim Wchodzie?
Już 9 488 osób, w tym 3 900 dzieci poniosło śmierć w Strefie Gazy od początku wojny z Izraelem - podało w sobotę ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, administrowanej przez Hamas. Według resortu zdrowia wśród zabitych od rozpoczęcia przez Hamas ataku na Izrael 7 października jest też 2 509 kobiet.Foto: PAP/EPA

Świat od lat podzielony jest w opinii dotyczącej konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Czy istnieje możliwość "humanitarnego rozejmu" między Izraelem a Hamasem? Jak wygląda aktualna sytuacja w Strefie Gazy? - O możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji rozmawialiśmy z profesorem Maciejem Münnichem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

  • Rodziny dziewięciu osób, zamordowanych przez palestyński Hamas 7 października, wniosły skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), oskarżając Hamas o zbrodnię wojenną - poinformowała w piątek agencja AFP. 
  • Prawnik osieroconych rodzin, Francois Zimeray, oświadczył, że wnioskujący domagają się równiez uznania, iż Hamas jest winny ludobójstwu. Adwokat zwrócił się do prokuratora MTK, aby "rozważył celowość wydania międzynarodowego nakazu aresztowania przywódców Hamasu".
  • Już 9 488 osób, w tym 3 900 dzieci poniosło śmierć w Strefie Gazy od początku wojny z Izraelem - podało w sobotę ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, administrowanej przez Hamas. Według danych zebranych przez agencję AP od tego czasu 1 400 Palestyńczyków zginęło i 5 400 zostało rannych na Zachodnim Brzegu Jordanu.

 


Atakując Izrael Hamas zabił około 1400 osób i wziął ponad 240 zakładników - od niemowląt po seniorów - z których tylko cztery osoby zostały uwolnione, a jedna odbita przez Siły Obronne Izraela. Zdecydowaną większość zamordowanych stanowili cywile. Wielu z nich zostało zamordowanych w swoich domach, a co najmniej 260 podczas festiwalu muzycznego na wolnym powietrzu.

Ofiary ataku Hamasu

Podczas ataku terroryści Hamasu filmowali i dokumentowali swoje działania, a często również kradli telefony swoich ofiar i transmitowali na żywo ich śmierć w mediach społecznościowych. W innych przypadkach publikowali wiadomości na kontach ofiar w mediach społecznościowych lub przesyłali je krewnym zabitych. Niektórzy z atakujących mieli na sobie kamery rejestrujące przebieg zdarzeń. Izraelscy politycy i międzynarodowi dziennikarze mieli okazję zapoznać się z około 43 minutami surowego materiału filmowego, pochodzącego z tych nagrań - przypomniał portal Times of Israel. 

Czytaj także:

Pomoc humanitarna dla Gazy

Francja zwołuje międzynarodową konferencję humanitarną w sprawie Gazy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła w kręgach dyplomatycznych. Konferencja ma się zebrać 9 listopada. Organizatorzy liczą, że wezmą w niej udział głowy państw lub urzędnicy z najwyższych szczebli rządowych. Obecne mają być władze Autonomii Palestyńskiej, ale nie Izraela.

Konferencja ma dotyczyć pozyskiwania funduszy, zapewnienia pomocy, dostaw wody, elektryczności i paliw oraz ewakuacji rannych poprzez korytarze morskie - podaje agencja.

Posłuchaj

1:40:00
"Świat do trzeciej" 4 listopada 2023 roku (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji: 

  • Wspólne relacje i interesy Hezbollahu i Hamasu. Jeszcze w kwietniu te dwa radykalne ruchy zacieśniły sojusz, a obecnie wspierają się w konflikcie w Strefie Gazy. Na ile jest to niebezpieczne posunięcie i co może zmienić? Sprawdził Michał Strzałkowski;
  • Zmiany w Traktatach Unii Europejskiej.  Komisja ds. konstytucyjnych PE popiera nowe rozwiązania m.in. centralizację władzy UE, brak prawa weta przez państwa członkowskie, narzucona wspólna waluta. W jaki sposób może się zmienić Europa w rozmowie z adwokatem prof. Waldemarem Gontarskim, byłym pełnomocnikiem przed Trybunałem Sprawiedliwości UE;
  • Właściciel baru w Trydencie otrzymał list z przeprosinami od dawnego klienta. Mężczyzna gnębiony wyrzutami sumienia przeprosił za to, że 15 lat temu wraz ze znajomymi skonsumował posiłek z dobrymi trunkami, ale nie uregulował rachunku, tylko uciekł. W liście oprócz przeprosin dołączył zaległe pieniądze.
  • Konflikt na Ukrainie i przygotowanie do walki w czasie zimy, bitwa o Awdijiwkę i jej walor strategiczny, eksperci ds. strategii wojennej nie mają wątpliwości, że konflikt na Ukrainie zmienia się z wojny kontrofensywnej w pozycyjną. Co to może oznaczać? Wyjaśnił politolog dr Andrzej Szabaciuk z Instytutu Europy Środkowej;
  • Prezydent USA Joe Biden wprowadził pierwsze regulacje dotyczące systemów sztucznej inteligencji. Obejmują one wymóg testowania najbardziej zaawansowanych produktów AI w celu zapewnienia, by nie były wykorzystywane do produkcji broni biologicznej lub nuklearnej. O szczegółach opowiedział ekspert ds. bezpieczeństwa danych doktor inż. Igor Protasowicki;
  • AI pomogło stworzyć piosenkę – "Now and Then" The Beatles. Specjalne oprogramowanie oddzieliło wokal Johna Lennona z taśmy demo i dzięki temu fani mogą cieszyć się premierą piosenki legendarnych Beatlesów.
  • Najnowsze badania czytelnictwa w Czechach pokazują, że nasi południowi sąsiedzi wciąż mają dominującą pozycję bibliofilii i czytelników w Europie, choć z lekkim spadkiem. Niemniej, Czesi wciąż budzą podziw i niezmiennie kojarzeni są z dobrą literaturą. O nowych czytelniczych statystykach i ciekawych czeskich lekturach w rozmowie z Wojciechem Stobbą. 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 4.11.2023
Godziny emisji: 13.07, 14.08

PAP/gs/IAR/zch

Polecane