"Jesteśmy na wczasach" czy "Róbmy swoje" - obrazki obyczajowe Wojciecha Młynarskiego
2023-11-03, 11:11 | aktualizacja 2023-11-03, 11:11
Wojciech Młynarski – ceniony autor piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy, scenarzysta i reżyser teatralny. Jego teksty bawiły całe pokolenia. Dziewięć lat temu ukazała się płyta z utworami artysty wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Przypominamy najpopularniejsze z nich.
- Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie.
- W 1963 roku jako absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego - po obronie pracy magisterskiej "O dramaturgii Witkacego" - postanowił zostać zawodowym aktorem i piosenkarzem.
- Debiutował na początku lat 60. XX wiek na scenie kabaretowej i teatralnej klubu studenckiego Hybrydy.
- "Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", "Nie ma jak u mamy", "Jeszcze w zielone gramy", "Róbmy swoje" - to tylko niektóre z najbardziej rozpoznawalnych utworów jego autorstwa.
- Młynarski przyznawał, że poprzez swoją twórczość próbował oderwać rodaków od szarej rzeczywistości realnego socjalizmu. – Starałem się sprawić, by mój odbiorca uśmiechnął się, zaczął myśleć niezależnie i przez chwilę miał świadomość, że socjalizm po prostu nas nie dotyczy – deklarował w 2008 roku.
Wojciech Młynarski to autor ponad dwóch tysięcy tekstów: piosenek lirycznych, ballad, "obrazków obyczajowych", piosenek "szlagwortowych" i songów politycznych. Od ponad 50 lat mają swoją wierną publiczność.
"Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", "Jeszcze w zielone gramy", "Róbmy swoje"
Wojciech Młynarski był wykonawcą niezwykle popularnych piosenek, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. słynnych "Jesteśmy na wczasach", "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę", "Jeszcze w zielone gramy", "Róbmy swoje". Jego teksty śpiewali również najlepsi polscy wokaliści – Ewa Bem ("Moje serce to jest muzyk"), Edyta Geppert ("Och życie, kocham cię nad życie"), Michał Bajor ("Moja miłość największa"), Maryla Rodowicz ("Fruwa twoja marynara"), Kalina Jędrusik ("Z kim tak ci będzie źle jak ze mną") oraz Skaldowie ("Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał").
Muzeum Polskiej Piosenki - "Jesteśmy na wczasach" Wojciech Młynarski - Zobacz w TVP Rozrywka / TVP VOD
Młynarski cytowany przez pokolenia
Wiele tytułów piosenek Młynarskiego czy wyjętych z nich fraz weszło na trwałe do potocznego języka polskiego w charakterze porzekadeł czy przysłów - np. "Róbmy swoje", "Przyjdzie walec i wyrówna", "W Polskę idziemy", "Po co babcię denerwować?".
Wojciech Młynarski - Nie ma jak u mamy/ Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Czytaj także:
- O muzycznym dorobku Wojciecha Młynarskiego w 82. rocznicę urodzin i 6. rocznicę śmierci
- Dariusz Michalski: Wojciech Młynarski był fantastycznym obserwatorem
>>> SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY WOJCIECHOWI MŁYNARSKIEMU <<<
Bawił w kabaretach i musicalach
Wojciech Młynarski współpracował z kabaretami "Dudek", "Owca" i "Dreszczowiec", a także z telewizyjną redakcją rozrywki. W latach 70. XX wieku zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe. Młynarski jest uznawany za twórcę nowej formy artystycznej - tzw. felietonów śpiewanych.
Wojciech Młynarski - Absolutnie / Agencja Muzyczna Polskiego Radia
Posłuchaj
- Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 roku w wieku 75 lat.
- Z okazji piątej rocznicy śmierci poety portal PolskieRadio.pl stworzył poświęcony mu serwis specjalny.
- Można się z niego dowiedzieć, jak wyglądało dzieciństwo głównego bohatera, kto był dla niego wzorem pisarskiego rzemiosła i jak powstawały teksty, które potem śpiewała cała Polska.
- Dokładnie dziewięć lat temu ukazała się płyta z utworami Wojciecha Młynarskiego wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
3 listopada słuchacze Programu 3 Polskiego Radia mają okazję wziąć udział w konkursie "Trójka z Wojciechem Młynarskim”. Szczegóły w audycjach "Pora na Trójkę" (6.05-8.45) i "Zapraszamy na weekend" (10.05-13.00) - zachęcamy do słuchania!
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 3.11.2023
Godzina emisji: 6.49
zch/PR Historia