Zamek czy pałac? - Rezydencja w Kurozwękach i jej nietuzinkowa historia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek czy pałac? - Rezydencja w Kurozwękach i jej nietuzinkowa historia
Podobno Piotr z Kurozwęk zwany Piorunem, swego czasu ukrył tu skarb, który jak dotąd nie został odnaleziony, dlatego na terenie rezydencji do dziś organizowane są poszukiwania. Na zdjęciu rezydencja w Kurozwękach w 2017 roku. Foto: Shutterstock

Zamek czy pałac? - Czasem kwestia ta nie jest jednoznaczna. Rezydencja w Kurozwękach jest tego doskonałym przykładem. Po zakamarkach i historii tego nietuzinkowego zespołu w województwie świętokrzyskim oprowadzali w Trójce Marta Piasecka i Marek Gaworski.

  • Kurozwęki to niewielka wieś, której centralny punkt stanowi należący do rodu Popielów zespół pałacowy. 
  • Pierwszy zamek w Kurozwękach powstał w XIV wieku, a według legendy początek temu miejscu dał kamień diabelski.
  • Dziś rezydencja pozostaje w rękach rodziny Popielów, która była jej właścicielami jeszcze przed II wojną światową.

Wędrówka szlakiem zamków i pałaców zaprowadziła nas do województwa świętokrzyskiego. To tutaj znajduje się rezydencja w Kurozwękach. Obecnie obiekt utrzymany jest w tylko rokokowo-klasycystycznym, a cały zespół otoczony także parkiem krajobrazowym.

Historia rezydencji w Kurozwękach

Pierwotnie pałac występował jednak formie gotyckiego zamku obronnego. Wzniesiony w XIV wieku dla rodu Kurozwęckich, był z latami wielokrotnie przekształcany i przebudowywany.

Jak podkreślają znawcy, pałac w Kurozwękach jest jednym z niewielu zabytków w Polsce, które pozwalającą prześledzić kolejne zmiany stylów. Z murowanego zamku rycerskiego, obiekt stał się dworem obronnym, który następnie przekształcono w barokowo-klasyczną rezydencję - podkreślał w Programie 3 Polskiego Radia Marek Gaworski, autor przewodników po zamkach i pałacach.

Najczęściej czytane

Kurozwęki dziś

Warto dodać, że zamek został wybudowany przez rodzinę Kurozwęckich, a następnie przechodził kolejno w ręce Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą obecnie: pałac, pawilon wschodni zwany oficyną, pawilon zachodni zwany oranżerią, budynek stajni cugowej oraz zachowana część krajobrazowego parku angielskiego.

Posłuchaj

4:09
Rezydencja w Kurozwękach - zamek czy pałac? (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 2.11.2023
Godzina emisji: 10.44

zch

Polecane