Nowe dyscypliny olimpijskie. Co nas czeka na igrzyskach w Los Angeles?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe dyscypliny olimpijskie. Co nas czeka na igrzyskach w Los Angeles?
Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił nowe dyscypliny olimpijskie. Na liście jest m.in. squash.Foto: Shutterstock/Billion Photos

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił nowe dyscypliny olimpijskie. W 2028 roku w Los Angeles zobaczymy dzięki temu zawodników rywalizujących m.in. w baseballu, squashu i krykiecie. Ta ostatnia dyscyplina może się przyczynić do popularyzacji igrzysk w Azji Południowej.  

  • Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zdecydował o rozszerzeniu programu igrzysk w Los Angeles w 2028 roku o baseball (softball), krykiet, futbol flagowy, lacrosse oraz squash.
  • Decyzja została zatwierdzona podczas 141. sesji MKOl, która odbyła się w dniach 15–17 października w Mumbaju.
  • Nowe dyscypliny wejdą do programu igrzysk w 2028 roku.
  • Na najbliższych igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 zostanie rozegranych 329 konkurencji, wchodzących w skład 32 dyscyplin sportu.

Cztery z pięciu nowych dyscyplin olimpijskich to sporty zespołowe. Baseball i jego kobieca odmiana, czyli softball, pojawiały się podczas igrzysk już wcześniej – od 1996 do 2008 oraz w 2021 roku. To sporty popularne najbardziej w Ameryce i na Dalekim Wschodzie. Squash, czyli rodzaj tenisa w klatce, to wciąż młoda dyscyplina, ale zyskująca coraz większą popularność na świecie. Awans do miana sportów olimpijskich był w tym przypadku jedynie kwestią czasu.

Wśród dyscyplin uhonorowanych przez MKOl znalazł się również futbol flagowy, który jest pozbawioną fizycznego kontaktu i okrojoną w liczbie graczy odmianą futbolu amerykańskiego. To jest przepotężna szansa na to, aby pozyskać nowych fanów tej dyscypliny i przede wszystkim nowych grających: od dzieciaków, przez młodzież, aż po kobiety – uważa Dawid Biały, prezes Związku Futbolu Amerykańskiego w Polsce. 

Lacrosse to sport zespołowy, w którym uderza się piłeczkę za pomocą kijów przypominających nieco siatki na motyle. Jest wynalazkiem rdzennych mieszkańców Ameryki. Już dwukrotnie był w programie igrzysk olimpijskich, ale ostatnio ponad sto lat temu – można więc powiedzieć, że będzie to coś w rodzaju ponownego debiutu. W porównaniu z zawodowymi rozgrywkami, na przykład w lidze Stanów Zjednoczonych, na igrzyskach rywalizować będą między sobą drużyny okrojone z dziesięciu do sześciu zawodników.

Po 128 latach do programu igrzysk wróci krykiet, który będzie rozgrywany w przyjaznej telewizji formule "twenty-twenty". W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych sportów jest to dyscyplina, która może przysporzyć popularności igrzyskom, a nie na odwrót. Ma bowiem potężną bazę kibiców w Indiach, Pakistanie i Bangladeszu, zamieszkiwanych łącznie przez niemal dwa miliardy ludzi.

Posłuchaj

49:12
Nowe dyscypliny igrzysk olimpijskich (Trzecia Strona Medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • w obliczu niepowodzeń piłkarskiej kadry seniorskiej poszukamy nadziei na lepsze jutro w reprezentacji U-21;
  • podsumujemy sezon zasadniczy w amerykańskiej lidze MLS, w kontekście występów naszych piłkarzy i braku awansu do fazy play-off Interu Miami. Leo Messi co prawda dał "nowe życie" ekipie z Florydy, ale to nie wystarczyło, by grać w najważniejszej części sezonu;
  • wystartowała najsilniejsza siatkarska liga na świecie. Plusliga to rozgrywki zwycięzców ostatnich edycji Ligi Mistrzów, pełne reprezentantów Polski, czyli aktualnych mistrzów Europy oraz zawodników reprezentujących inne czołowe siatkarskie nacje;
  • preludium Pucharu Świata w skokach narciarskich, czyli mistrzostwa Polski na igielicie. Będziemy w Szczyrku, gdzie odbędą się zawody;
  • u wybrzeży Marsylii odbędą się olimpijskie regaty wszystkich klas żeglarskich podczas igrzysk olimpijskich 2024. Deskarze będą rywalizować w niezwykle efektownej klasie IQ Foil, gdzie zawodniczki i zawodnicy lewitują z dużymi prędkościami nad taflą wody. Wszystko wskazuje, że będzie reprezentował nas Paweł Tarnowski, mistrz Europy w poprzedniej klasie olimpijskiej RSX. Pewnie tylko nieliczni wiedzą, że w jego żyłach płynie błękitna krew. W prostej linii pochodzi od założyciela rodu Tarnowskich - Spytka z Melsztyna - i ma tytuł hrabiowski. Zapraszamy na rozmowę z hrabią windsurferem.

Posłuchaj

47:42
Sportowe wydarzenia tygodnia i weekendu (Trzecia Strona Medalu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzecia strona medalu
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski i Dariusz Urbanowicz
Data emisji: 22.10.2023
Godziny emisji: 16.09, 17.09

kc

Polecane