"Pamięć »W« kadrze" - wręczono nagrody w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pamięć »W« kadrze" - wręczono nagrody w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego
Zdobywca Grand Prix Robert Jarosz podczas gali finałowej konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze" w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów 79. rocznicy Powstania.Foto: PAP/Piotr Nowak

Po raz piąty Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało konkurs fotograficzny "Pamięć »W« kadrze". Zadanie polegało na uchwyceniu aparatem lub smartfonem obchodów organizowanych w dowolnym miejscu na świecie. W tym roku na konkurs zgłoszono 2200 zdjęć, czyli o pół tysiąca więcej niż w ubiegłym. O inicjatywie, nadesłanych pracach oraz wynikach opowiedział w Trójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

  • Nadesłane zdjęcia oceniano w dwóch kategoriach: pojedyncze zdjęcie oraz fotoreportaż.
  • Do konkursu "Pamięć »W« kadrze" zgłoszono w tym roku rekordową liczbę 2200 zdjęć.
  • Nagrodzone fotografie w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddały atmosferę obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Konkurs "Pamięć »W« kadrze" doczekał się w tym roku swojej piątej edycji. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania, skupiło wielu miłośników fotografii i historii. Grand Prix konkursu fotograficznego zdobył Robert Jarosz. W konkursie zostały także nagrodzone fotografie m.in. Karoliny Ślusarczyk, Tomasza Witkowskiego i Łukasza Kamińskiego.

"Pamięć »W« kadrze"

Tegoroczne zadanie polegało na uchwyceniu aparatem lub smartfonem obchodów organizowanych w dowolnym miejscu na świecie.  Nadesłane fotografie pochodziły z miast i miejscowości w całej Polsce, kilku krajów europejskich, m.in. z Czarnogóry, Grecji, Niemiec i Węgier, a także z obydwu Ameryk. Zdjęcia oceniało jury w składzie: dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski i Chris Niedenthal, którzy są zawodowymi fotografami. 

Powstanie Warszawskie - pamięć i obchody utrwalone na fotografii 

– W mojej wypowiedzi zachęcającej do udziału w konkursie podkreślałem, że wprawdzie zdjęcia muszą być wykonane w ściśle określonych ramach czasowych, ale nie było koniecznością tworzenie zdjęć reporterskich, z miejsc obchodów. Namawiałem do nadsyłania fotografii symbolicznych, alegorycznych, oddających emocje. Takie zdjęcia mogą powstać wszędzie, na całym świecie. W tym roku decyzją jury najwyższą nagrodą została wyróżniona właśnie taka fotografia – powiedział przewodniczący jury, artysta fotografik, członek ZPAF, Zbigniew Furman, komentując pracę, która otrzymała tegoroczne Grand Prix.

Najczęściej czytane

"Laureaci spisali się na medal"

Spośród nadesłanych prac jury wybrało najlepsze zdjęcia w dwóch kategoriach: zdjęcie pojedyncze oraz fotoreportaż, a wśród nagrodzonych zdjęć znalazły się portrety, kadry reporterskie, fotografie wykonane dronem, jak i zdjęcia z wielokrotną ekspozycją. – Niełatwy konkurs, ale laureaci spisali się na medal, prezentując tak różnorodne kadry. To coś, co członkowie jury lubią najbardziej i na co zwracają uwagę przy oglądaniu oraz nagradzaniu fotografii  zaznaczył Chris Niedenthal.

Posłuchaj

6:31
"Pamięć »W« kadrze" - wręczono nagrody w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Powstanie Warszawskie

  • Powstanie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku. Upadło po 63 dniach.
  • W powstaniu zginęło od 150 do 180 tysięcy osób, w tym od 15 do 18 tysięcy żołnierzy.
  • Po zakończeniu walk powstańcy warszawscy trafili do niewoli, a około pół miliona mieszkańców Warszawy zostało wypędzonych z miasta.
  • Szacuje się, że w trakcie powstania oraz po jego zakończeniu zniszczeniu uległo około 80% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Jan Ołdakowski (Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 19.10.2023
Godzina emisji: 12.15

IAR/zch

Polecane