Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego: niezwykła kolekcja w niezwykłym miejscu
2023-10-18, 21:10 | aktualizacja 2023-10-18, 21:10
O ile Kraków można bez przesady nazwać miastem niezwykłym, to Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego jest bez wątpienia miejscem niezwykłym, nawet jak na to miasto. Zgromadzone i prezentowane w nim zbiory są najcenniejszą kolekcją polskich monet i medali. To prawdziwy skarbiec narodowy.
- Fundatorem muzeum jest Emeryk hrabia Hutten-Czapski (1828-1896), spadkobierca potężnej fortuny, wysoki urzędnik na carskim dworze, ale przede wszystkim – zapalony kolekcjoner, bibliofil i numizmatyk.
- W styczniu 1895 roku Hutten-Czapski przeprowadził się z rodzinnej posiadłości w Stańkowie na Białorusi do zakupionego jednopiętrowego pałacyku w Krakowie. Wraz z nim przyjechała polska część zbiorów, gdyż tylko na to pozwoliły władze carskie.
- Kolekcja Hutten-Czapskiego jest jedynym tego typu zbiorem, który przetrwał II wojnę właściwie bez strat. - Jak to się stało, trudno powiedzieć – przyznaje kurator wystawy, Mateusz Woźniak.
Numizmatyka: pasja na całe życie
– Hutten-Czapski to najwybitniejszy polski kolekcjoner numizmatyk, który nie tylko zbierał, ale także opracowywał swoje zbiory. Numizmatyką, monetami zainteresował się już w wieku młodzieńczym, kiedy miał lat kilkanaście. Co było przyczyną, nie wiemy, ale do ostatnich dni swego życia monetom, medalom i, w mniejszym stopniu, banknotom poświęcał mnóstwo czasu – mówi kurator wystawy, Mateusz Woźniak z Muzeum Narodowego w Krakowie. – Była to osoba wyjątkowa, która potrafiła swoją pasję oraz różnego rodzaju obowiązki – zawodowe oraz rodzinne względem żony, którą bardzo kochał, i dzieci – podzielić po równo. I na każdym polu spisywał się znakomicie – opowiada.
– Jednak numizmatyka, zbiór, który jest przechowywany w muzeum jego imienia w Krakowie, to jest to, z czym Hutten-Czapski jest najbardziej kojarzony – wskazuje.
Jedyna kolekcja, która przetrwała wojnę
Kolekcja Emeryka Hutten-Czapskiego przetrwała niemal bez strat II wojnę światową, co jest wręcz niebywałe: tego rodzaju skarby właściwie jako pierwsze padały ofiarą grabieży. – Wszystkie pozostałe tego rodzaju zbiory, czy to Muzeum Narodowego w Warszawie, czy prywatne – kolekcja Zamoyskich czy kolekcja krakowska rodziny Potockich – przepadły. Zostały zniszczone przez okupantów albo rozkradzione, w czasie wojny bądź tuż po wojnie, jak się stało z kolekcją Czartoryskich – tłumaczy rozmówca Tomasza Miary. – A kolekcja Hutten-Czapskiego, powiększona o późniejsze dary, przetrwała wojnę niemalże bez strat. Jak to się stało, trudno powiedzieć – przyznaje.
Przeczytaj także:
- Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie
- Specjalne pieniądze na czas wojny, czyli tajne banknoty E-71
- Banknoty: trzymane w portfelu niedoceniane, choć wartościowe, dzieła sztuki
- "Tycjan i inni. Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu". Nowa wystawa w krakowskim muzeum
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Mateusz Woźniak (kurator wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie)
Data emisji: 18.10.2023
Godzina emisji: 14.14
pr