Trójka|Salon polityczny Trójki
Kto otrzyma misję sformowania rządu? Prezydencka minister przypomina o "ugruntowanej tradycji"
2023-10-17, 09:10 | aktualizacja 2023-10-17, 13:10
– Prezydent bardzo wnikliwie przygląda się sprawie, analizuje, To etap szeroko rozumianych konsultacji politycznych. Decyzje będą podejmowane z myślą o dobru Polski – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencka minister Małgorzata Paprocka, odnosząc się do pytania o to, komu prezydent powierzy misję sformowania rządu.
W niedzielnych wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 proc. głosów - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej po uwzględnieniu danych ze 100 proc. obwodów głosowania. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która uzyskała 30,7 proc. głosów. W Sejmie znajdą się też: Trzecia Droga (14,4 proc.), Lewica (8,61 proc.) i Konfederacja, na którą zagłosowało 7,16 proc. wyborców.
W związku z deklaracjami KO, Trzeciej Drogi i Lewicy dot. utworzenia przyszłego rząd pojawiają się pytania o to, komu prezydent powierzy misję formowania rządu. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią o desygnowaniu swojego kandydata na premiera.
Trzy konstytucyjne kroki
– Jeżeli nie dojdzie do powołania rządu i do zaakceptowania większości parlamentarnej do takiego gabinetu, inicjatywa przechodzi w ręce parlamentarzystów. 46 posłów ma prawo wskazania kandydata na premiera. Następnie jest głosowanie w Sejmie, a rola prezydenta sprowadzona jest do powołania tak wyłonionej Rady Ministrów – mówiła sekretarz stanu w KPRP.
Trzeci krok, podkreśliła, to "powrót inicjatywy do prezydenta". Krok ten jest "właściwie bliźniaczy z pierwszym", nie wymaga jedynie bezwzględnej większości w Sejmie.
Posłuchaj
Kandydat zwycięskiego obozu otrzyma misję powołania rządu? "Ugruntowana tradycja"
– Wszystko wskazuje na to, że do powołania rządu w tej sytuacji, którą mamy, dojdzie albo w pierwszym, albo w drugim kroku. Myślę, że warto podkreślić, bo dziś jest szum informacyjny w przestrzeni politycznej, że jednak prezydenci w ostatnich wielu, wielu latach - jest to absolutnie ugruntowana tradycja, powiedziałabym, konstytucyjna - w pierwszym kroku wskazywali premiera z tego obozu, który wygrał wybory – stwierdziła Małgorzata Paprocka.
Czytaj również:
Przyznała, że patrząc na całościowe wyniki, "sytuacja jest skomplikowana". – Wymaga zastanowienia, przeanalizowania przez pana prezydenta – wskazała. Podkreśliła jednak, że Andrzej Duda to doświadczony polityk i "tu będą jak najlepsze decyzje podejmowane".
Gość Programu 3 Polskiego Radia oceniła również, że wyłaniająca się większość nie szła do wyborów pod wspólnym szyldem i obecnie jest "na etapie deklaracji". Mówiła, że przekaz Trzeciej Drogi czy Lewicy sugeruje, że są tam spory dotyczące kandydata na premiera. – Prezydent bardzo wnikliwie przygląda się sprawie, analizuje. To etap szeroko rozumianych konsultacji politycznych. Decyzje będą podejmowane z myślą o dobru Polski – oświadczyła Małgorzata Paprocka.
Więcej w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Karol Gnat
Gość: Małgorzata Paprocka (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP)
Data emisji: 16.10.2023
Godzina emisji: 8.45
ms/gs