"Chłopi": namalowany (dosłownie) obraz wsi i polski kandydat do Oscara

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Chłopi": namalowany (dosłownie) obraz wsi i polski kandydat do Oscara
Der Film "Chłopi" ist polnischer Oscar-Kandidat.Foto: mat. prasowe

Malarska adaptacja "Chłopów" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana to polski kandydat do Oscara. Ten duet, a właściwie trio, bo trzeba jeszcze dołączyć producenta Seana Babbitta, ma już na koncie jedną nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za zrealizowany podobną techniką film "Twój Vincent". Publiczność na tegorocznym FPFF w Gdyni nagrodziła "Chłopów" swoją nagrodą – teraz widzowie w całym kraju będą mogli się przekonać, czy to był słuszny wybór, gdyż w piątek 13 października film wchodzi do kin.

Nagrodzeni literackim Noblem "Chłopi" Władysława Reymonta to epicki obraz polskiej wsi końca XIX wieku. Historia romansu młodej, zamężnej Jagny z przystojnym Antkiem, jej pasierbem, była już dwukrotnie przenoszona na ekran: w 1922 roku (reżyseria Eugeniusz Modzelewski) oraz dokładnie 50 lat później – jako serial telewizyjny i film kinowy (w reżyserii Jana Rybkowskiego).

"Chłopi": duża powieść, precyzyjne skróty

– Źródłem mojego scenariusza jest tekst Reymonta. W tej powieści mamy do czynienia z bohaterem zbiorowym i nagle te 800-900 stron przekładamy na scenariusz, który ma 111 stron. To wiąże się z dyscypliną i bardzo precyzyjną selekcją wątków: tym głównym wątkiem dla mnie była Jagna – opowiadała DK Welchman o pracy nad scenariuszem "Chłopów". – Ale było też dla mnie niezwykle ważne to, aby pokazać tę barwę i tych bohaterów, drugoplanowe postaci, którzy byli niezwykle ważni. Kolorowa, barwna i niezwykle silna obsada to także była część siły tego filmu – wskazywała w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

"Chłopi": ilmowy potencjał w opisach przyrody

– Ktoś mi dał "Chłopów" jakieś 15 lat temu mówiąc "Musisz przeczytać, to jest wspaniała powieść". Ale zacząłem czytać i ten język reymontowski był dla mnie zbyt trudny. Natomiast kiedy DK Welchman przedstawiła pomysł i była decyzja, aby robić, wiadomo było, że muszę to przeczytać – opowiadał na konferencji prasowej na FPFF w Gdyni o swojej przygodzie z powieścią Reymonta producent filmu, mieszkający od wielu lat w Polsce Sean Bobbitt. – I Tomek, nasz producent liniowy, znalazł wspaniały audiobook: chodziłem dwie godziny dziennie z psem słuchając go. Łapałem się na tym, że wracałem do domu i jeszcze kolejne pół godziny czy godzinę dalej słuchałem: tak wspaniałe były te opisy, przyroda. I wtedy widziałem ten potencjał o którym mi mówiono – stwierdził.

"Chłopi" – bardzo malarski film

DK Welchman, czyli Dorota Kobiela, ukończyła warszawską ASP, stąd tak bardzo zwraca uwagę na "malarskie" aspekty czytanych książek, oglądanych i tworzonych filmów. – Ten film ["Chłopi" – red.] jest bardzo malarski. Proza jest pisana w różnych stylach: można znaleźć naturalizm, realizm, ale jest też impresjonizm, szczególnie w opisach tańca czy zmian pór roku – opisywała. – Wymyśliliśmy ten film na zasadzie czterech aktów: czterech pór roku – zdradziła.

"Chłopi" zostali zrealizowani, podobnie jak ich wcześniejsze dzieło, nominowany do Oscara "Mój Vincent", techniką łączoną: najpierw był kręcony film aktorski, a potem, klatka po klatce, malowany techniką olejną. O ile "Mojego Vincenta" stworzono w stylu impresjonistycznym, to "Chłopi" powstali w stylu malarstwa młodopolskiego, a przy powstaniu obrazu, oprócz ekipy filmowej, pracowała także blisko 100-osobowa ekipa malarzy.

Chłopi | oficjalny zwiastun (official trailer)/YouTube NEXTFILM


W audycji ponadto m.in.:

  • 14. Festiwal Kamera Akcja (12-15.10.2023, Łódź): zapowiedzi programowe, rozmowa z Mateuszem Demskim, rzecznikiem prasowym festiwalu;
  • 3. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych (16-22.10.2023): zapowiedź wydarzeń, rozmowa z Marleną Gabryszewską szefową Polskiego Stowarzyszenia Kin Studyjnych;
  • 8. Ukraina! Festiwal Filmowy (18-24.10.2023 Warszawa oraz kilka innych miast): zapowiedzi programowe, rozmowa z organizatorami;
  • Aktualności filmowe.

Posłuchaj

48:27
DK Welchman o swojej ekranizacji "Chłopów" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

48:31
Mateusz Demski, rzecznik prasowy festiwalu Kamera Akcja, o festiwalu (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 13.10.2023
Godziny emisji: 13.05, 14.06

pr

Polecane