"Małomiasteczkowy" Tomasz Duszyński – autor przystępnych kryminałów z dreszczykiem
2023-10-11, 09:10 | aktualizacja 2023-10-11, 09:10
Tomasz Duszyński w poszukiwaniu inspiracji do swych powieści zapuszcza się w mało uczęszczane rejony archiwów państwowych. – To jest drobiazgowe badanie przeszłości, ale potem trzeba to ubrać w słowa i przystępną formę kryminału z dreszczykiem – mówi pisarz.
- Tomasz Duszyński jest jednym z czołowych polskich autorów powieści kryminalnych.
- Pisarz ma na koncie Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, Złoty Pocisk Publiczności oraz nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji "Trup w szafie" za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub powieść sensacyjną.
- Najnowsza powieść Duszyńskiego, "Małomiasteczkowy", ukazała się 27 września 2023 roku.
Mieszkająca we Wrocławiu Joanna Wasiak nie wraca do domu po wieczornym joggingu. W poszukiwania zaginionej młodej dziewczyny angażuje się aspirant Anna Rzecka, jednak jej wysiłki nie przynoszą rezultatu. W tym samym czasie do małego dolnośląskiego miasteczka, po ponad dwudziestu latach, powraca policjant Konrad Cichecki.
Spotkanie z ojcem i dawnymi przyjaciółmi nie jest dla niego łatwe. Ożywają wspomnienia, a przy tym dawna sprawa zaginięcia, którą żył przed laty Wiązów. Gdy podczas rewitalizacji rynku ujawnione zostają zwłoki kobiety, sprawa wydaje się być przesądzona. Czy łączy coś zaginięcie z ostatnich dni z zaginięciem sprzed ponad dwudziestu lat? Czy powrót Cicheckiego do miasteczka, właśnie w tym momencie, jest tylko przypadkiem?
Pobrudzone palce w archiwach
Powyższy opis dotyczy "Małomiasteczkowego", czyli najnowszej kryminalnej powieści Tomasza Duszyńskiego. Autor – będący z wykształcenia historykiem – przyznaje, że inspiracje do swoich historii znajduje w mało uczęszczanych archiwach państwowych. – Brudzi się przy tym palce, co jest oczywiste, jeżeli dotyka się materiałów, których nikt do tej pory nie dotykał, być może ktoś raz tylko i wyłącznie na nie spojrzał – mówił pisarz w "Trójce pod księżycem".
Choć samo szperanie w archiwach jest dla Duszyńskiego ekscytujące, jest to zaledwie pierwszy krok do stworzenia ciekawej opowieści. – To jest takie drobiazgowe badanie przeszłości, ale potem trzeba to ubrać w słowa i przystępną formę kryminału z dreszczykiem – stwierdził rozmówca Katarzyny Cygler.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Kryminały to powieści schematyczne? Mieczysław Gorzka łamie schematy
- Sherlock Holmes: wspaniały detektyw, trudny i męczący mężczyzna
***
Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 11.10.2023
Godzina emisji: 0.05
kc