Milos Jakes przywódcą KPCz
2011-03-10, 10:03 | aktualizacja 2011-03-10, 10:03
W drugiej połowie grudnia 1987 roku w Pradze obraduje plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Dochodzi do zmiany na stanowisku Pierwszego Sekretarza.
Posłuchaj
Na występie praskiego posiedzenia zostaje wysunięty wniosek o rozdzielenie funkcji Sekretarza generalnego partii oraz Prezydenta Republiki. Uzasadnieniem tego postulatu jest wzrost zadań na obu stanowiskach i obawa, że jedna osoba może im nie podołać.
Plenum przyjmuje prośbę i jednomyślnie oferuje 65 letniego Milosowi Jakesowi funkcję Sekretarza.
Jakes wstępuje do partii komunistycznej tuż po zakończeniu II wojny światowej. Po "praskiej wiośnie" w 1968 roku znajduje się w grupie skupionej wokół Gustava Husaka opowiadającej się za normalizacją i popierającej inwazję wojski Układu Warszawskiego.
Gdy do władzy na Kremlu dochodzi Michaił Gorbaczow, Milos Jakes zaczyna przedstawiać się jako zwolennik pierestrojki i stopniowych reform.
W kilkanaście dni po wyborze na Pierwszego Sekretarza czechosłowackiej partii wybiera się z wizytą do Moskwy. Tam mówi, że jego kraj wkroczył w nowy okres budownictwa socjalistycznego związany z przebudowa i pogłębianiem demokracji. Gorbaczow i Jakes podkreślają, że ogólny kierunek przebudowy w ZSRR i Czechosłowacji jest zbieżny. Stwarza to warunki korzystnego rozwoju radziecko-czechosłowackich stosunków w dziedzinie gospodarki ideologii, nauki i kultury.
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.
(dmc)