Anna Dereszowska: radio nieprawdopodobnie działa na wyobraźnię i wymaga skupienia, o które dzisiaj trudno

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna Dereszowska: radio nieprawdopodobnie działa na wyobraźnię i wymaga skupienia, o które dzisiaj trudno
Anna Dereszowska w studiu Programu 3 Polskiego Radia. Foto: PR

Gościem Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz w najnowszej audycji "W antrakcie" była Anna Dereszowska. W rozmowie zdradziła, co sprawia, że tak lubi pracować w radiu, dlaczego wręcz uwielbi czytać audiobooki i co "kręci" ją w teatrze.

Jest znaną aktorka filmową, teatralną i telewizyjną, dużą popularność przyniosły Annie Dereszowskiej seriale "Złotopolscy", "Klub szalonych dziewic", "Prawo Agaty", "Komisarz mama", "Tajemnica zawodowa" a także przebojowa komedia "Lejdis". Związana jest również z Teatrem Polskiego Radia.

"Książki czytam tylko za pieniądze"

I właśnie radia dotyczyło pierwsze pytanie prowadzących. – Radio nieprawdopodobnie działa na wyobraźnię i potrzebuje odrobiny skupienia, o które trudno w dzisiejszym świecie, bo wszyscy biegną gdzieś. Jednak tutaj trzeba się na chwilkę zatrzymać, posłuchać, uruchomić wyobraźnię, pomyśleć, co się tam dzieje, mieć przestrzeń w sobie. To trochę tak, jak z czytaniem książek – odpowiedziała aktorka. – Dlatego tak uwielbiam czytać audiobooki: to jest dla mnie prywatnie taki czas, kiedy mogę się zatrzymać, a przy trójce dzieci i intensywnym życiu zawodowym, tego czasu mam naprawdę mało – wyznaje.

– Mamy w domu książek potwornie dużo, bo strasznie dużo ich kupujemy: głównie mój Daniel. Ja się nauczyłam, że kupuję, zaczynam czytać, nigdy nie kończę, bo nie mam kiedy. Więc Daniel śmieje się, że ja czytam tylko za pieniądze i… coś w tym jest – śmieje się.

– Polską haniebną normę czytania bardzo, bardzo zawyżam – dodaje.

Teatr jak narkotyk

– Bardzo lubię serial, bardzo lubię film i bardzo mi go brakuję, bo teraz zdecydowanie mniej w nim gram. A teatr jest radością wielką z bezpośredniego spotkania z widzem, daje mi taki feedback na bieżąco, który jest dla mnie jak narkotyk – odpowiada na pytanie, czym jest dla niej teatr. – Im bardziej jestem doświadczona zawodowo, tym bardziej wyczuwam, co się dzieje po drugiej stronie. Te niuanse energii, z którą przychodzą Państwo do teatru: pośpiechu, nerwowości, bo nie było parkingu, bo coś się wydarzyło, albo podekscytowania, bo Państwo długo czekali na spektakl. I potem w miarę, kiedy akcja się rozpędza na scenie, wchodzą Państwo, bądź nie, w ten nasz świat, dają nam się uwieść i zaczynają nadawać, bądź nie, na tych samych falach – zdradza.

- I kiedy to się czuje będąc na scenie, jest to coś tak potwornie rajcującego. Może to brzmi górnolotnie, ale to jest taki "rząd dusz": co człowiek zrobi na scenie, tak Państwo reagują, idą za nami… – wyznaje.


Ponadto w audycji 

  • Premiera musicalu "SIX" w Teatrze Syrena;
  • "Możdżer/ Chowaniec & Tancerze – Dziedziczenie" – improwizowana muzyka Leszka Możdżera w dialogu ze spektaklem tańca w Akademii Muzycznej w Łodzi;
  • Wędrówki Malwiny. "Fleabag" – słynny monodram z The National Theatre przeniesiony na poziom kultowego serialu z 11. nominacjami.
  • Co słychać w… Teatrze Muzycznym CAPITOL we Wrocławiu – Konrad Imiela, dyrektor.

Przeczytaj także


Posłuchaj

50:29
Anna Dereszowska o książkach, audiobookach, teatrze... (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzi: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 16.09.2023
Godziny emisji: 15.09

pr

Polecane