"Strzępy" w reżyserii Beaty Dzianowicz. "To potrzebny film"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Strzępy" w reżyserii Beaty Dzianowicz. "To potrzebny film"
Aktorzy Agnieszka Radzikowska (P) i Dariusz Chojnacki (L) na uroczystej premierze filmu "Strzępy" w Kinie Atlantic w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

– Gdzie nie pojedziemy, jest niesamowity odbiór tego filmu. Dla mnie po roku jeżdżenia na festiwale z tym filmem ważne są rozmowy z widzami, które trwały czasem godzinę, czasem półtorej. Ludzie nie wychodzili z kina, tylko chcieli rozmawiać – mówi Agnieszka Radzikowska, odtwórczyni jednej z głównych ról w "Strzępach".

  • "Strzępy" Beaty Dzianowicz to opowieść o tym, jak choroba jednego członka rodziny zaraża ją całą.
  • Filmowe wyróżnienia zawsze cieszą, ale to nie one są najważniejsze – mówią twórcy filmu.
  • Film Beaty Dzianowicz doceniono w 2022 roku na festiwalu w Gdyni. Jakie filmy zobaczymy tam w tym roku?

"Strzępy" w reżyserii Beaty Dzianowicz trafią do polskich kin 22 września. – To wyjątkowy dzień dla nas, jakiś etap się kończy, etap promocji. Pierwszy raz pokazaliśmy film na festiwalu w Gdyni rok temu – przypomina rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. 

– To film nie tylko o alzheimerze, ale w ogóle o tym, co się dzieje, gdy w rodzinie pojawia się poważna choroba. Jak sobie z tym radzić, ale też o tym, jak zaczynają niestety chorować inni członkowie rodziny. W sensie mentalnym, psychicznym. Widzimy, jak rozpada się każdy z członków rodziny, jak on sam zaczyna chorować na swój sposób, jak odłącza się od relacji, od więzi z drugim człowiekiem. Jak żona traci dostęp do męża, jak mąż traci dostęp do żony, jak córka nie potrafi sobie poradzić z tym, że dziadek zaczyna być obcym człowiekiem w jej domu – opowiada aktorka. 

Najważniejsze nie nagrody, lecz reakcje widzów 

W rolę dziadka wcielił się Grzegorz Przybył, którego kreację doceniło jury zeszłorocznego festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na 47. FPFF doceniono także reżyserkę Beatę Dzianowicz, przyznając jej nagrodę w kategorii "Debiut reżyserski/drugi film". Obraz nagrodzono także na 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym za scenariusz. Film został doceniony przez festiwalową publiczność i był w pierwszej piątce Zwycięzców Plebiscytu Publiczności w kategorii "Film fabularny". 


Posłuchaj

1:43:31
"Strzępy". Filmowa opowieść o próbach stawiania czoła chorobie (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Nagrody nie są według mnie tak istotne, jak to, co dzieje się z tym filmem, co dzieje się z widzami. Nagrody chyba świadczą, że ten film jest ważny i potrzebny – powiedziała Agnieszka Radzikowska, odnosząc się do długiej listy wyróżnień, jaką może poszczycić się produkcja. 

"STRZĘPY" | reż. Beata Dzianowicz | ZWIASTUN/Instytucja Filmowa Silesia Film

W audycji mówiliśmy także o zaczynającym się w poniedziałek Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który jest jedną z najstarszych imprez filmowych w Europie. Na jej program składają się trzy sekcje konkursowe: Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące.

Najczęściej czytane

Listę tytułów nominowanych w poszczególnych konkursach poznaliśmy podczas wakacji. O Złote Lwy w tym roku walczą m.in. "Chłopi" (reż. DK Welchman, Hugh Welchman), "Figurant" (reż. Robert Gliński) i "Doppelgänger. Sobowtór" Jana Holoubka.

Źródło: FPFFGdynia/YouTube

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 15.09.2023
Godzina emisji: 13.06

gs

Polecane