"Olbrzymie zagrożenie bezpieczeństwa". Piotr Gliński o napływie imigrantów do UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Polska musi być państwem suwerennym, decyzje o przyjęciu migrantów powinny należeć do polskiego rządu, a zadaniem podstawowym jest zapewnienie bezpieczeństwa. Polska jest najbezpieczniejszym krajem Europy i chcemy ten stan utrzymać - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, nawiązując do kryzysu na Lampedusie i polityki relokacji migrantów.

Sytuacja na Lampedusie jest bardzo niebezpieczna, ale jest konsekwencją kryzysu w Unii Europejskiej, od wielu lat UE nie potrafi sobie z tym poradzić - ocenił w Programie 3 Polskiego Radia minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Niemcy przed laty narzuciły obłędną politykę próby rozwiązania swoich problemów na rynku pracy przez otwarcie drzwi dla emigracji ekonomicznej, która niesie za sobą olbrzymie zagrożenia bezpieczeństwa, zagrożenia dezintegracją - podkreślił. - Na Lampedusie mamy tę presję w dramatycznej sytuacji - podkreślił.

Piotr Gliński: Polska musi być krajem suwerennym

Gość "Salonu politycznego Trójki" przypomniał, że "polska opozycja głosowała w Parlamencie Europejskim za mechanizmem przymusowej relokacji". - Można sobie wyobrazić, że UE za chwilę zażąda od Polski przyjęcia tysięcy osób - wskazał.

W jego ocenie, Polska nie powinna poddawać się mechanizmowi przymusowej relokacji. - Polska musi być państwem suwerennym i te decyzje powinny należeć do polskiego rządu. Naszym zadaniem podstawowym jest zapewnienie bezpieczeństwa. Polska jest najbezpieczniejszym krajem Europy i chcemy ten stan utrzymać - podkreślił Piotr Gliński.

- Mamy wiele różnych zadań rozwojowych, na tym się musimy skoncentrować i nie możemy sobie narzucać tak poważnego problemu. Jak ten problem wygląda - wszyscy widzimy w mediach, czy naocznie, jeśli ktoś jest za granicą. Kraje, które kiedyś były przykładami bezpieczeństwa, jak kraje skandynawskie, w tej chwili mają olbrzymie problemy - wskazał.

Relokacja migrantów "symbolem braku odpowiedzialności elit UE"

Nawiązując do pomysłu relokacji migrantów, gość Polskiego Radia stwierdził, że "Włochy były w establishmencie Unii Europejskiej, wspierały tę nieodpowiedzialną politykę". - W jakimś sensie premier Morawiecki wpłynął na to, że UE już raz wycofała się oficjalnie z tego mechanizmu, a teraz to wraca jako symbol braku odpowiedzialności elit przywódczych UE - ocenił minister kultury. 

Posłuchaj

15:13
Piotr Glińśki: decyzje o przyjęciu migrantów powinny należeć do polskiego rządu ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Kryzys migracyjny na Lampedusie. Imigrantów jest więcej niż mieszkańców

W ostatnich dniach ze zwiększoną presją nielegalnej migracji zmagają się Włochy. Na Lampedusę przybyło 7 tysięcy migrantów z Afryki północnej, czyli więcej, niż populacja małej włoskiej wyspy.

Czytaj także w Niezalezna.pl: Uciekli z ośrodka, rozeszli się po całej wyspie. Mowa o setkach głodnych migrantów!

Wicepremier Włoch Matteo Salvini nie wykluczył użycia marynarki wojennej do powstrzymania fali migrantów, przybywających z Tunezji przez Morze Śródziemne do Włoch. Wskazał, że dotychczasowe wysiłki dyplomatyczne nie przyniosły rezultatów.

Włoski rząd obwinia o kryzys Unię Europejską. Premier Georgia Meloni poinformowała, że zwróciła się z apelem do unijnych partnerów o pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Ostrzegła, że włoskie ośrodki dla migrantów są przepełnione i Włochy nie są w stanie powstrzymać przybyszów przed migracją z Włoch za granicę. W odpowiedzi Francja i Niemcy ogłosiły, że nie będą przyjmować migrantów z Włoch.

Czytaj także w wPolityce.pl: Maski opadły! Przymusowa relokacja? Poseł KO burzy narrację PO: Jeśli trzeba będzie przyjąć kilka tysięcy migrantów, to powinniśmy to zrobić

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

Prowadzący: Beata Michniewicz

Gość: Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 15.09.2023

Godzina emisji: 8.45


Trójka, IAR/ mbl

Polecane