Pałac w Szafarni – letnia rezydencja młodego Chopina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Szafarni – letnia rezydencja młodego Chopina
W pałacu w Szafarni odbywają się m.in. koncerty fortepianoweFoto: Shutterstock / Wirestock Creators

W Szafarni niedaleko Golubia-Dobrzynia znajduje się pałac, który odwiedzał nastoletni Fryderyk Chopin. Organizowany tam corocznie Festiwal Chopinowski to tylko jeden z powodów, dla których warto odwiedzić to urokliwe miejsce.

  • Szafarnia to niewielka wieś położona na wschód od Golubia-Dobrzynia, w województwie kujawsko-pomorskim.
  • W XVIII wieku właścicielem okolicznych ziem była rodzina Dziewanowskich herbu Jastrzębiec. Guwernerem i nauczycielem języka francuskiego w tutejszym dworze był natomiast Mikołaj Chopin, ojciec genialnego Fryderyka.
  • Sam Fryderyk Chopin gościł w Szafarni dwukrotnie – latem 1824 i 1825 roku. 

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli patriotycznej rodziny Dziewanowskich był żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku Jan Nepomucen. Służył on w wojsku gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i był jedynym Polakiem wymienionym w biuletynie armii napoleońskiej dotyczącym zdobycia Somosierry. To również on trzymał do chrztu siostrę Fryderyka Chopina, Ludwikę. 

Rozkwit i upadek pałacu w Szafarni

Pierwotnie zbudowany z drewna, dwór Dziewanowskich pod koniec XIX wieku został gruntownie przebudowany. Zyskał wówczas kształt piętrowego pałacu w stylu klasycystycznym. Kolejne prace przeprowadzono około 1910 roku, a kilka lat po zakończeniu II wojny światowej powstała w Szafarni Izba Pamięci Fryderyka Chopina. 25 września 1949 roku odbył się tutaj koncert inaugurujący pierwszą edycję Festiwalu Chopinowskiego, a trzy lata później pałac został oficjalnie uznany za miejsce pamięci wybitnego Polaka.

Mimo nadania mu szumnej nazwy Salonu im. Fryderyka Chopina, budynek z roku na rok popadał w ruinę. Dzieła zniszczenia dokonał pożar, który wybuchł w tym miejscu w 1979 roku. Z dymem poszło wówczas wiele eksponatów przekazanych Szafarni przez Warszawskie Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.

Nowe życie zabytku

Pałac ponownie odżył po odbudowie pod koniec lat 80. Na parterze otwarto ośrodek kultury, natomiast na piętrze siedzibę znalazła szkoła podstawowa. Po wyprowadzce uczniów budynek w całości został przeznaczony na cele kulturalne, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci o najsłynniejszym gościu pałacu. Festiwale i koncerty muzyki klasycznej odbywają się w otoczeniu pięknego XIX-wiecznego parku z ciekawym układem zbiorników wodnych i bardzo wartościowym drzewostanem.


Posłuchaj

4:02
Pałac w Szafarni – letnia rezydencja młodego Chopina (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 10.46

kc

Polecane