Alpejskie standardy i swojskie klimaty w reportażu "Murowaniec" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alpejskie standardy i swojskie klimaty w reportażu "Murowaniec"  [POSŁUCHAJ]
Schronisko "Murowaniec" na Hali GąsienicowejFoto: Shutterstock

Owiane legendą tatrzańskie schronisko Murowaniec przechodzi renowację, która ma je zbliżyć do alpejskich standardów. Jego zarządcy chcą przy tym utrzymać niepowtarzalny klimat obiektu, w którym bywali Curie-Skłodowska, Przerwa-Tetmajer i Witkacy.

  • Murowaniec – znajdujący się na Hali Gąsienicowej – to obok domów nad Morskim Okiem i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich najpopularniejsze schronisko górskie PTTK w Zakopanem i całych Tatrach. 
  • Historyczny obiekt, położony na wysokości 1505 m. n.p.m., działa od 1925 roku. 
  • Uroczystego otwarcia dokonał sam prezydent RP Stanisław Wojciechowski. 

Jedni powiedzą o nim "legendarny", inni – "kultowy". Murowaniec cieszył się dawniej ogromnym powodzeniem wśród wielu polskich artystów: poetów, pisarzy, malarzy i kompozytorów. Miejsce odwiedzali m.in. Maria Curie-Skłodowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Witkiewicz czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Teraz jest oblegane przez wielu turystów z całej Polski. Schronisko jest doskonałą bazą wypadową na szlaki wysokogórskie, m.in. na Kasprowy Wierch, Zawrat, Świnicę czy Kościelec. 

Od trzech lat obiekt ma nowych dzierżawców, którymi są Andrzej Szatkowski i Michał Postupalski. Poddają oni budynek kompleksowemu remontowi, ponieważ chcą przybliżyć Murowaniec do standardów alpejskich – tak jednak, aby zachował swój niepowtarzalny klimat.

Murowaniec sto lat temu i dziś

– Dawniej to była tylko taka przystań przy szlaku, gdzie były jakieś napoje, kwaśne mleko czy jakaś żętyca. Nie pamiętam, żeby ktoś mówił, że tu były noclegi. Wybudowanie obecnego Murowańca wszystko zmieniło – opowiada Andrzej Szatkowski.

Bohater reportażu podkreśla, że schronisko zbudowano bez udziału specjalistycznego sprzętu, niemal całą pracę wykonując siłą rąk ludzkich. – Jak oni układali ściany z kamieni ważących nawet kilka ton? Naprawdę, to majstersztyk i mistrzostwo świata, że coś takiego potrafili zrobić – mówi z uznaniem Szatkowski.

Obecni zarządcy Murowańca mają w planach m.in. wskrzeszenie dawnej elektrowni wodnej, która zasilała schronisko, zanim doprowadzono do niego sieć elektryczną. 

Posłuchaj

23:33
Murowaniec – alpejskie standardy i swojskie klimaty (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj też:

***

Tytuł reportażu: "Murowaniec"
Autor reportażu: Monika Chrobak
Data emisji:
 12.09.2023
Godzina emisji: 
22.20

pr/kc

Polecane