Sentymentalna podróż drogą wolności. Reportaż "Nieobojętny" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sentymentalna podróż drogą wolności. Reportaż "Nieobojętny" [POSŁUCHAJ]
Historyczna brama Stoczni GdańskiejFoto: Shutterstock/posztos

Robert Kwiatek był jednym z uczestników strajków na Wybrzeżu, które doprowadziły do podpisania tzw. porozumień sierpniowych i rejestracji wolnych związków zawodowych w komunistycznej Polsce. W reportażu zabiera nas w podróż po miejscach związanych z odzyskiwaniem wolności, suwerenności i solidarności.

I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" odbył się we wrześniu 1981 roku w hali Olivii w Gdańsku. W tym samym obiekcie Robert Kwiatek trenował łyżwiarstwo figurowe, jako zawodnik klubu Stoczniowiec. – W 1981, zamiast na treningi, biegaliśmy po tej hali między stolikami, gdzie siedziały delegacje. Tam poczułem zapach wolności, do dziś go pamiętam – wspomina bohater reportażu.    

Znaczki z zielonego trabanta

– Pamiętam zielonego trabanta, w którym pewien człowiek sprzedawał przeróżne znaczki: "Solidarności", Konfederacji Polski Niepodległej… Dość dużo ich wtedy kupiłem – opowiada opozycjonista z czasów PRL-u.

– To było miejsce, gdzie zaczęło się u mnie wszystko, co związane z walką o wolną i niepodległą Polskę – mówi Robert Kwiatek.

Podróż drogą wolności

W dalszej części sentymentalnej podróży, w której przewodnikiem jest jeden z uczestników strajków z początku lat 80., odwiedzamy także inne ważne miejsca związane z wydarzeniami sprzed ponad czterdziestu lat: Przymorze, Okrąglak, Uniwersytet Gdański, kościół św. Brygidy oraz słynną Salę BHP w Stoczni Gdańskiej.


Posłuchaj

31:07
"Nieobojętny". Sentymentalna podróż drogą wolności (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj też: 

***

Tytuł reportażu: "Nieobojętny"
Autor reportażu: Andrzej Urbański
Data emisji:
 30.08.2023
Godzina emisji: 
22.16

kc


Polecane