Reklama

reklama

Pałac Krasińskich – barokowa perła w sercu Warszawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Krasińskich – barokowa perła w sercu Warszawy
Pałac Krasińskich w WarszawieFoto: Shutterstock/Sergio Delle Vedove

Kiedyś był najpiękniejszą budowlą Warszawy, a i dziś robi niemałe wrażenie – Pałac Krasińskich to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić podczas wycieczki do stolicy.

  • Pałac Krasińskich położony jest przy warszawskim placu, którego nazwa upamiętnia tę znaną, arystokratyczną rodzinę.
  • Zabytek, będący jedną z charakterystycznych budowli epoki baroku, na przełomie XVII i XVIII wieku uznawany był za najpiękniejszy prywatny pałac w stolicy. 
  • Fundatorem pałacu był Jan Dobrogost Krasiński, wojewoda płocki, starosta, poseł na sejm, uczestnik Odsieczy Wiedeńskiej i bliski przyjaciel króla Jana III Sobieskiego. 

Pałac Krasińskich zaczął być wznoszony w 1677 roku, a prace zakończyły się kilkanaście lat później. Efekt końcowy był oszałamiający, rezydencja uchodziła za najpiękniejszą w ówczesnej Warszawie.

Takie było zresztą zamierzenie samego fundatora, Jana Dobrogosta Krasińskiego, który chciał, aby jego budowla przyćmiła wznoszony w tym samym czasie Wilanów Jana III Sobieskiego. 

Rodowód wprost z Imperium Rzymskiego

Wystrój pałacu nawiązywał do czasów rzymskich, Krasińscy uważali bowiem, że ich ród wywodzi się od

Marka Waleriusza Korwinusa, rzymskiego polityka z I wieku p.n.e. Jego postać uwieczniono w dwóch scenach ukazanych na pałacowych płaskorzeźbach. W jednej z nich bohater walczy z groźnym przeciwnikiem, a w drugiej pręży się dumnie pod Łukiem Triumfalnym.

Po śmierci Jana Dobrogosta w 1717 roku pałac odziedziczył jego wnuk Błażej, a później budynek przeszedł w ręce kolejnych krewniaków, m.in. biskupa Adama Krasińskiego. W latach 60. XVIII wieku majątek zakupiła Komisja Skarbu Koronnego, która przebudowała pałacowe wnętrza. 

Zniszczenie i odbudowa pałacu

Pierwsze poważne zniszczenia przyniósł pożar w 1782 roku, po którym jednak rezydencję szybko odbudowano. Ostateczna zagłada pałacu nastąpiła pod koniec sierpnia 1944 roku, kiedy na gmach spadły bomby z niemieckich samolotów.

Rekonstrukcję Pałacu Krasińskich przeprowadzono w latach 1948-61. W XXI wieku przeszedł on gruntowną rewitalizację, dzięki której dziś prezentuje się bardzo okazale. We wnętrzach budynku znajdują się zbiory specjalne Biblioteki Narodowej, a otaczający go przepiękny ogród jest idealnym miejscem na spacer.


Posłuchaj

3:43
Pałac Krasińskich – barokowa perła w sercu Warszawy (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 22.08.2023
Godzina emisji: 10.46

kc

Polecane