Dzieło księżnej Doroty. Pałac książęcy w Żaganiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzieło księżnej Doroty. Pałac książęcy w Żaganiu
Pałac w Żaganiu uchodzi za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w regionie. Foto: Shutterstock

Barokowy pałac został zbudowany na miejscu piastowskiego zamku z przełomu XIII i XIV wieku. Od północy i zachodu zwrócony jest w stronę miasta, natomiast od południa i wschodu otoczony rozległym parkiem krajobrazowym, przez który przepływa rzeka Bóbr. Zapraszamy do Żagania!

  • Pałac i dwór żagański uchodzi za jeden z najbardziej znanych w Europie.
  • W latach panowania księżnej Doroty na terenie kompleksu przeprowadzono wiele prac modernizacyjnych.
  • Obecny wygląd pałacu ukształtowany został w okresie baroku.

Pierwszym inicjatorem budowy magnackiej siedziby w Żaganiu był naczelny dowódca wojsk cesarskich Albrecht von Wallenstein. W 1627 roku nabył od cesarza Ferdynanda II Habsburga księstwo żagańskie, a już trzy lata później rozpoczęły się prace budowlane. Pałac zaczęto wznosić według projektu włoskiego architekta Vincenza Boccaccia.

Siedziba magnacka

Budowy jednak nie ukończono, a pałac przechodził z rąk do rąk.  W roku 1842 księstwo wraz z pałacem przeszło na własność księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord, która w latach 1845-55 przeprowadziła wiele prac modernizacyjnych. Zmienił się układ przestrzenny pałacu, który od teraz łączył cechy właściwe barokowym pałacom francuskim (skrzydło parawanowe) oraz włoskim (skierowanie dziedzińca w kierunku parku).

Dorota de Talleyrand-Périgord

Do rozkwitu miasta w znacznej mierze przysłużyła się właśnie księżna Dorota de Talleyrand-Périgord. W XIX wieku dbała m.in. o edukację miejscowej ludności. Co roku, w okolicy swoich urodzin zapraszała mieszkańców Żagania do pałacowych ogrodów, żeby mogli podziwiać tamtejszą przyrodę. Było to o tyle ważne, że wielu żaganian dziwiło się, dlaczego księżna, zamiast obsiać swe ziemie zbożem, sadzi na nich sprowadzone z zagranicy drzewa i krzewy. Co więcej, wielu z nich dorabiało, pracując w książęcym ogrodzie.

Dorota de Talleyrand-Périgord była też mecenaską kultury, która korespondowała z wieloma postaciami ze świata kultury, m.in. Franciszkiem Lisztem i Fryderykiem Chopinem.

Posłuchaj

4:02
Dzieło księżnej Doroty. Pałac Książęcy w Żaganiu (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 9.08.2023
Godzina emisji: 10.40

UM Żagań/ PR2/zch

Polecane