Nocna próba do defilady #SilnaBiałoCzerwona🇵🇱 pic.twitter.com/pa6tZboTMT
— 1. Warszawska Brygada Pancerna (@1WBPanc) August 13, 2023
Defilada w dniu Święta Wojska Polskiego. Mimo upału, zgromadziła tłumy widzów
2023-08-15, 17:08 | aktualizacja 2023-08-15, 19:08
Msza święta za ojczyznę z udziałem władz państwowych, uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz defilada wojskowa z udziałem około dwóch tysięcy żołnierzy: w Trójce podsumowaliśmy centralne obchody Święta Wojska Polskiego 2023. Jaki przebieg przybrały uroczystości? Zapraszamy do zapoznania się z relacją.
- Defilada Wojska Polskiego, mimo upału, zgromadziła tłumy widzów. Większość była pod wrażeniem wyposażenia polskich sił zbrojnych.
- Na stołecznej Wisłostradzie zaprezentowało się ponad dwa tysiące żołnierzy oraz ponad dwieście jednostek sprzętu bojowego. Na niebie można było zobaczyć ponad 90 statków powietrznych.
- Podczas defilady można było zobaczyć między innymi amerykańskie czołgi Abrams i śmigłowce Apache, koreańskie czołgi K2. Nie zabrakło też sprzętu rodzimej produkcji - bojowych wozów piechoty Borsuk, które zadebiutowały podczas defilady oraz pojazdów minowania narzutowego Baobab, transporterów opancerzonych Rosomak, samobieżnych moździerzy Rak, a także armatohaubic Krab.
W świąteczny wtorek warszawską Wisłostradą przemaszerowała pierwsza od 2019 roku defilada wojskowa. Wzięło w niej udział około 2000 żołnierzy, blisko 200 pojazdów wojskowych i niemal setka statków powietrznych: samolotów, helikopterów i dronów. Defilada, organizowana pod hasłem "Silna Biało-Czerwona", to kulminacyjne wydarzenie centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego.
– O godz. 14 na Wisłostradzie ruszyła defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Serdecznie wszystkich zapraszam, mieszkańców Warszawy, Mazowsza, a także gości z całej Polski. Bądźmy tu razem 15 sierpnia, podziękujmy żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy polsko-białoruskiej – powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Co zobaczyliśmy na defiladzie?
Można było przemarsz żołnierzy wszystkich rodzajów polskich Sił Zbrojnych, a także Żandarmerii czy WOT oraz wojsk sojuszniczych. Wśród sprzętu zaobserwować można m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich. Na defiladzie pojawiły się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.
W defiladzie wzięły również systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Polska zamówiła 32 takie maszyny, pierwsze mają trafić do Polski w przyszłym roku. Poza tym na niebie zobaczyć można samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce, w tym Black Hawki czy AW101 oraz amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache - Polska planuje zakup 96 takich maszyn; przed zakupem i dostawą pewną liczbę tych maszyn mają Polsce udostępnić wojska lądowe USA.
Paweł Turski od rana relacjonował w Trójce przygotowania do wielkiej defilady wojskowej "Silna Biało-Czerwona", która rozpoczęła się troche po godz. 14.00 na warszawskiej Wisłostradzie.
Posłuchaj
– Ponad dwa tysiące żołnierzy, dwieście jednostek sprzętu wojskowego i 92 statki powietrzne są już gotowe, aby zaprezentować się. Próby odbywały się już od zeszłego tygodnia. Początkowo odbywały się ona dla pojazdów, te generalne odbyły się w sobotę – przypominał dziennikarz Trójki. Sprzęt od samego rana można było podziwiać na odcinku od Mostu Gdańskiego do Cytadeli.
Gdy już defilada ruszyła, miał nadawać z niezwykłego miejsca: wnętrza pojazdu opancerzonego typu MRAP, który, jak mówił szeregowy Kamil Dzidosz z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, "służy do rozpoznania inżynieryjnego i jest bardzo dobrze opancerzony - chroni przed minami i materiałami wybuchowymi. Niestety, do relacji na żywo nie doszło. Zawiódł człowiek czy może technika? Nic z tych rzeczy! Po prostu z powodów bezpieczeństwa - z trybuny głównej defiladę obserwowały najważniejsze osoby w państwie - wyłączono sieci telefoniczne. Paweł Turski zgłosił się dopiero po zakończeniu swojego udziału w defiladzie.
Posłuchaj
Później nasz reporter reporter rozmawiał z żołnierzami biorącymi udział w defiladzie, by na samym końcu trafić na piknik na błoniach Stadionu PGE Narodowego.
Posłuchaj
Posłuchaj
Obchody trwają w całym kraju
W ramach obchodów odbył się we wtorek "Biegu na piątkę" wokół Stadionu PGE Narodowego w Warszawie. Wzięło w nim udział tysiąc zawodników, którzy w ten sposób postanowili uczcić Święto Wojska Polskiego. Jak podkreślali rozmówcy Martyny Szymczakowskiej, taki bieg jest czymś wyjątkowym.
Posłuchaj
Uroczystości upamiętniające 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej trwają także w innych miejscowościach, w tym w miejscach bezpośrednio związanych ze zwycięską bitwą. W Ossowie na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku przed południem odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego biskupa Romualda Kamińskiego. Po liturgii miał miejsce Apel Poległych i złożenie wieńców, a około godz. 14.00 na Polach Ossowskich rozpoczął się piknik historyczny. świadkiem tego była Agata Woźniak, która rozmawiała z uczestnikami.
Posłuchaj
Z kolei Witold Banach opowiedział o tym, jak doszło do Bitwy Warszawskiej i o co w ogóle chodziło w wojnie polsko-bolszewickiej. a stawka była naprawdę bardzo wysoka.
Posłuchaj
W Radzyminie biskup Jacek Grzybowski odprawił o godz. 17.00 mszę św. na cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej. Następnie odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na mogiłach żołnierzy. Zgodnie z tradycją, wieczorem modlitwa za ojczyznę i Wojsko Polskie odbędzie się na Jasnej Górze. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.
Bitwa Warszawska 1920 - film animowany/IPNtvPL
Znaczenie Bitwy Warszawskiej
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 roku uznanej przez Edgara Vincenta D'Abernon - brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza - za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP. 15 sierpnia został ogłoszony w 1923 roku Świętem Wojska Polskiego.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Data emisji: 15.08.2023
Godzina emisji: 9.15
PAP/gs