Poznań najlepszym miastem do życia w Polsce. Warszawa, Kraków i Gdańsk daleko w tyle!
2023-08-08, 13:08 | aktualizacja 2023-08-08, 14:08
Opublikowany niedawno ranking miast wojewódzkich najlepiej nadających się do życia narobił sporo zamieszania. Okazało się, że zestawienie zdominowały miasta zachodniej i południowo-zachodniej Polski: Poznań, Katowice, Opole i Wrocław. Za to największe ośrodki – Warszawa, Kraków, Gdańsk – znalazły się w ogonie. Skąd takie wyniki i na ile są one miarodajne?
- Na czele zestawienia znalazł się Poznań, za nim są Katowice, Opole i Wrocław. Stawkę zamykają Warszawa, Kielce i Białystok.
- Wynagrodzenia, bezrobocie, przestępczość, dostępność mieszkań i opieki lekarskiej oraz jakość powietrza – te kategorie wzięli pod uwagę twórcy rankingu.
- Jakość życia i to, jak się czuję w moim mieście, zależy od bardzo wielu czynników. To także kwestia priorytetów – komentuje socjolog Krzysztof Martyniak.
To, co najważniejsze
Twórcy rankingu wzięli pod uwagę sześć kategorii: wynagrodzenia, bezrobocie, przestępczość, dostępność mieszkań i opieki lekarskiej oraz jakość powietrza. Łączna suma uzyskanych punktów pozwalała ustalić kolejność. Okazało się, że zwycięski Poznań był w pierwszej dziesiątce wszystkich kategorii, a kluczowe okazało się najmniejsze bezrobocie, umiarkowane ceny mieszkań i stosunkowo wysokie zarobki.
Jednak wysokie zarobki i niskie bezrobocie nie zrekompensowały ekstremalnie wysokich cen mieszkań, słabej jakości powietrza, słabego mimo wszystko dostępu do lekarzy i zagrożenia przestępczością.
Wiele czynników i priorytety
– Jakość życia i tego, jak się czuję w moim mieście, miejscowości, mojej małej przestrzeni, zależy od bardzo wielu czynników. Warszawa to bardzo duże miasto, które składa się z 18 dzielnic. Trudno więc powiedzieć, że w całej Warszawie żyje się tak, jak na Gocławiu, gdzie mieszkam – komentuje wyniki rankingu socjolog Krzysztof Martyniak. – Trudno obiektywnie porównać, jak się żyje, kiedy jest się pięknym, młodym i bogatym, gdy sąsiad ma mniej urody, pieniędzy i szczęścia do związków. To są dwie bardzo różne osoby żyjące w tej samej przestrzeni – tłumaczy.
– To także kwestia priorytetów. Co jest ważniejsze: moje poczucie bezpieczeństwa czy czystość miasta? Dobry dostęp do taniej komunikacji miejskiej czy to, że ta komunikacja ma nowy tabor i łatwiej nią podróżować osobie z niepełnosprawnością? Czy ważne jest to, że jest dużo zieleni, bo jestem młodą osobą, mam psa i lubię aktywność, czy dostęp do opieki zdrowotnej, bo jestem seniorem? – wskazuje rozmówca Radosława Nałęcza. – Bardzo trudno to zmierzyć i bardzo chciałbym, aby w swojej przestrzeni każdy potrafił znaleźć to, co mu odpowiada, by ta przestrzeń sprawiała mu jak najmniej przykrości. Pamiętając o tym, że w tej przestrzeni też są ludzie i bardzo często to oni decydują, czy jestem szczęśliwy, czy nie – dodaje.
Przeczytaj także
- Hulajnogi, rolki, deskorolki – coraz większy problem w miastach. Jak go rozwiązać?
- Podaruj sobie dzień w Kazimierzu Dolnym. Dlaczego warto zajrzeć do tego miasteczka?
- Magdalena Milert: miasto ma być dostępne dla wszystkich
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Krzysztof Martyniak (socjolog)
Data emisji: 8.08.2023
Godzina emisji: 7.11
pr