Pięć lat od śmierci Kory. Wspominamy charyzmatyczną artystkę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pięć lat od śmierci Kory. Wspominamy charyzmatyczną artystkę
28 lipca minie pięć lat od śmierci KoryFoto: Andrzej Hulimka / Forum

28 lipca minęło pięć lat od śmierci Kory, jednej z największych osobowości w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Charyzmatyczna wokalistka, związana przez ponad trzy dekady z zespołem Maanam, wywarła ogromny wpływ na krajową scenę. 

  • Kora, czyli Olga Aleksandra Jackowska, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była wokalistką rockową i autorką tekstów piosenek, w latach 1976-2008 liderką zespołu Maanam.
  • Artystka zmarła 28 lipca 2018 roku na raka jajnika. 
  • Pamięć o Korze pielęgnują artyści, nagrywający albumy z nowymi wersjami jej utworów (m.in. Ralph Kaminski, Natalia Przybysz i Michał Pepol). Ślady jej życia można także odnaleźć na ulicach Krakowa i Warszawy, dwóch miast szczególnie ważnych w życiorysie wokalistki. 

Kora żywa w piosenkach...

Mimo że od śmierci Kory minęło już pięć lat, nic nie wskazuje na to, aby pamięć o charyzmatycznej wokalistce miała z czasem wyblaknąć. Śpiewane przez nią utwory można usłyszeć w coraz to nowych interpretacjach – przykładem jest chociażby album "Kora" Ralpha Kaminskiego z 2021 roku.

Kreatywnie do twórczości byłej liderki Maanamu podszedł wiolonczelista zespołu Royal String Quartet, Michał Pepol. Jego płyta "Kora nieskończoność" (2022) zawiera 15 intrygujących kompozycji, opartych na prywatnych, nigdy niewydanych materiałach fonograficznych Kory Jackowskiej, przechowywanych w domowym archiwum jej męża Kamila Sipowicza.

...i na ulicach miast

Kora upamiętniana jest również przez mieszkańców miast, między które dzieliła swoje życie. Dwa lata temu na warszawskich Bielanach odsłonięto mural upamiętniający artystkę. Natomiast w Krakowie, w którym wokalistka przyszła na świat i dorastała, w czerwcu 2022 roku pojawił się skwer Olgi Jackowskiej "Kory".

W sobotę (29 lipca) fani artystki mogli wziąć udział w spacerze krakowskimi ulicami, śladami miejsc, które odgrywały ważną rolę w jej życiu. W rolę przewodniczki wcieliła się Katarzyna Kubisiowska, autorka książki "Się żyje. Kora. Biografia".

Kora – kariera w pigułce

Wielka kariera Kory i zespołu Maanam zaczęła się od występu na festiwalu w Opolu w 1980 roku. Wykonane wówczas utwory "Boskie Buenos" i "Żądza pieniądza" zelektryzowały publiczność, mimo że mocno odstawały stylistycznie od ładnych, melodyjnych piosenek, które w tamtych czasach rozbrzmiewały z opolskiej estrady. Wraz z tym koncertem rozpoczął się boom na muzykę rockową w Polsce, a sama Kora z dnia na dzień stała się jej najjaśniejszą gwiazdą.

Poza działalnością w ramach zespołu artystka wydała także solowe płyty "Ja pana w podróż zabiorę", "Kora Ola! Ola!" i "Metamorfozy" oraz tomik poezji "Krakowski spleen" i autobiografię zatytułowaną "Podwójna linia życia". 

Źródło: Maanam/YouTube

Czytaj także:

Piąta rocznica śmierci Kory. Trójka wspomina ikonę polskiej muzyki

Przy okazji piątej rocznicy śmierci artystki jej twórczość przypomnieliśmy na antenie radiowej Trójki. W niedzielę (30.07) w "Trójce Live!" (g. 20.05) Michał Grabkowski wyemitował nagrania zespołu Maanam zarejestrowane podczas koncertu w Krakowie w 1994 roku. Ponadto w audycji pojawiła się Katarzyna Nosowska w repertuarze Maanamu podczas koncertu z okazji 50. urodzin Trójki. Wspomnienie Kory usłyszeliśmy również w audycjach "Rocka klasyka według Wiernika" (28.07) i "Trzy wymiary gitary" (30.07).

qch/PAP/IAR/kc

Polecane