Czysty entuzjazm i zabawa - Michał Pepol i Kora w niecodziennym duecie

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Czysty entuzjazm i zabawa - Michał Pepol i Kora w niecodziennym duecie
Michał Pepol - debiut z Korą w tleFoto: mat. promocyjne

– Nie zdawałem sobie sprawy z tego, na co się rzuciłem – wyznał szczerze Michał Pepol, wspominając pracę nad płytą z nieznanymi utworami Kory. 46-letni wiolonczelista zespołu Royal String Quartet właśnie wydał pierwszy firmowany własnym nazwiskiem album, zatytułowany "Kora nieskończoność".

Michał Pepol zawitał do "Serdecznych dźwięków" w dniu premiery swojej pierwszej autorskiej płyty. "Kora nieskończoność" to z pewnością jedno z najbardziej oryginalnych podejść do twórczości zmarłej cztery lata temu artystki. Album zawiera jej niepublikowane wcześniej nagrania, często znacznie odbiegające od piosenek zespołu Maanam, z którymi jest powszechnie kojarzona.

Ludowe przyśpiewki i śpiew a capella

Jednym z takich utworów jest "Słowo węża", gdzie Kora deklamuje wiersz swojego męża Kamila Sipowicza. Z kolei "Lulunia" to ludowa przyśpiewka rodem z Roztocza. Wokalistka nagrała ją kilka dekad temu, na długo przed tym, zanim przeprowadziła się w tamten region, gdzie spędziła ostatnie lata życia. – To jest dla mnie magiczne, że akurat ta pieśń odnalazła się wśród nieznanych nagrań Kory – powiedział Michał Pepol.

Intrygująco brzmi "Nirvana Kory", utwór oparty w całości na wokalizach artystki. Gość "Serdecznych dźwięków" przyznał, że przy produkcji tego nagrania inspirował się albumem "Medulla" Björk.

Czysty entuzjazm i zabawa

Michał Pepol mówił też o tym, jak wielkim wyzwaniem – nie tylko artystycznym, ale również logistycznym – było stworzenie płyty "Kora nieskończoność". Surowy materiał pozyskiwał w większości z zalegających w archiwach zakurzonych taśm. – Musiałem szukać maszyny, która by to odtworzyła – opowiadał muzyk. Takie urządzenie udało się znaleźć dopiero w siedzibie Polskiego Radia.

Innym problemem było pozyskanie praw do wykorzystania nagrań, które powstały w czasach, gdy prawo autorskie było mniej skomplikowane od dzisiejszego. – Ja sobie nie zdawałem sprawy z tego, na co się rzuciłem – przyznał rozmówca Mateusza Krautwursta.

Jednak mimo wszystko Michał Pepol bardzo dobrze wspomina trzyletnią pracę nad albumem "Kora nieskończoność", do której podszedł z dziecięcym zaciekawieniem. – Krytycyzm wjechał dopiero później, na tym pierwszym etapie to był czysty entuzjazm i zabawa. Byłem bardzo szczęśliwy i podekscytowany.


Posłuchaj

49:57
Michał Pepol i Kora w niecodziennym duecie (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Michał Pepol ft. Kora – "Szafa Kory"
 2. Natalia Przybysz ft. Michał Pepol – "Ogień (Live)"
 3. Kayah & Royal Quartet – "Za blisko"
 4. Michał Pepol ft. Kora – "Słowo węża"
 5. Michał Pepol ft. Kora – "Lulunia"
 6. Björk – "Pleasure Is All Mine"
 7. Michał Pepol ft. Kora – "Nirvana Kory"
 8. PJ Harvey – "The Mountain"
 9. James Blake – "Retrograde"
 10. Kate Bush – "The Man with the Child in His Eyes"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 31.08.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane