Nielegalne pamiątki i niegrzeczne żucie gumy. Co warto wiedzieć, jadąc na wakacje?
2023-07-19, 11:07 | aktualizacja 2023-07-19, 12:07
Dlaczego lepiej nie zabierać do domu piasku z włoskich plaż? Na co zwracać uwagę, kupując pamiątki na tureckim targu? Dlaczego nie warto żuć gumy, targując się z azjatyckim sprzedawcą? Oto garść informacji przydatnych podczas planowania wakacji, nie tylko tych zagranicznych.
- Spacerowanie poza plażą w strojach kąpielowych jest zabronione w większości nadmorskich kurortów.
- Wiele pamiątek, które chcielibyśmy przywieźć ze sobą z zagranicznych wakacji, może zostać nam skonfiskowane na lotnisku. Dotyczy to m.in. egipskich monet i roślin, greckich kamieni oraz piasku z włoskich wysp.
- Żucie gumy to jedno z zachowań, które mogą zostać źle odebrane w niektórych krajach azjatyckich i muzułmańskich.
Właściciele turystycznych kwater w polskich kurortach nad Bałtykiem coraz częściej zabraniają lokatorom smażenia ryb na własną rękę. Wszystko przez unoszący się dookoła nieprzyjemny zapach, którego trudno się pozbyć.
Nie jest to jedyne ograniczenie, z jakim musimy się liczyć, wybierając wakacje nad morzem. Kolejnym jest zakaz poruszania się z gołym torsem (w przypadku panów) czy w bikini (w przypadku pań) poza wyznaczonymi do tego obszarami, takimi jak plaża. Podobne obostrzenia obowiązują w wielu innych krajach, m.in. we Włoszech, w Hiszpanii czy Grecji. Jeszcze bardziej surowe przepisy dotyczące stroju możemy napotkać w krajach muzułmańskich.
Do Jordanii bez drona
Zdarzają się także i mniej oczywiste ograniczenia. Przykładowo, do Jordanii nie wjedziemy z dronem, ani nawet z lornetką. Z kolei z Egiptu lepiej nie próbujmy wywozić monet, muszelek, kawałków skał oraz jakichkolwiek roślin, nawet w postaci cebulek czy bulw. – To dotyczy szczególnie turystów, którzy podróżują samolotem. Tego typu pamiątki muszą zostać na miejscu – mówi dr Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.
Podobne przepisy mogą obowiązywać w niektórych znacznie bliższych nam krajach, łącznie z tymi z Unii Europejskiej. W Chorwacji i Grecji kamienie uważane są za zabytki, dlatego lepiej zostawić je tam, gdzie leżą. Podobnie wygląda sprawa z piaskiem z włoskich wysp.
Z rozwagą należy też podchodzić do zakupów na obfitujących we wszelakie pamiątki tureckich bazarach. – Widzimy bardzo fajne rzeczy, a tu nagle okazuje się, że surowo zabronione jest wywożenie wszystkiego, co ma więcej niż sto lat. Mało kto wie też o tym, że z Turcji nie wolno wywieźć więcej niż półtora kilograma kawy i pół kilograma herbaty – mówi Jarosław Kałucki z portalu Travelplanet.
Uwaga na różnice kulturowe!
Są także inne obostrzenia, związane z różnicami kulturowymi. W Kuwejcie kobiety nie mają prawa żuć gumy w miejscach publicznych. Podobny zakaz obowiązuje w metrze w Dubaju. – Jest to pewnego rodzaju forma lekceważenia innych. Żucie gumy podczas rozmowy ze sprzedawcą może być w wielu krajach azjatyckich potraktowane jako zachowanie lekceważące – tłumaczy dr Karpiński.
Przed wyjazdem do obcych nam kulturowo państw warto też sprawdzić inne detale dotyczące zachowania – na przykład to, czy przy przywitaniu podawać dłoń, a jeśli tak, to którą. Trzeba też mieć na uwadze fakt, że są kraje – m.in. Bułgaria oraz Albania – gdzie kiwanie głową nie jest oznaką aprobaty lecz zaprzeczenia.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"
- Łucznictwo, podchody i średniowieczne tańce, czyli uroki wakacyjnych obozów historycznych
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału: Jacek Frentzel
Data emisji: 19.07.2023
Godzina emisji: 6.48
kc