Reklama

reklama

Pałac w Kamieniu Śląskim – tu na świat przyszedł św. Jacek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Kamieniu Śląskim – tu na świat przyszedł św. Jacek
Pałac w Kamieniu ŚląskimFoto: PAP/Sławomir Mielnik

Kamień Śląski to niewielka, ale urokliwa wieś w województwie opolskim. Słynie m.in. z lotniska i pola golfowego, a jej ozdobą jest jeden z najpiękniejszych pałaców południowo-zachodniej Polski.

  • Informacje o Kamieniu Śląskim znajdziemy już w kronikach z początku XII wieku.
  • Tutejszy barokowy pałac był początkowo budowlą o charakterze obronnym.
  • W Kamieniu Śląskim urodzili się św. Jacek i bł. Czesław, patron Wrocławia.

W XII wieku w Kamieniu Śląskim stacjonował Bolesław Krzywousty, nadzorujący budowę zniszczonej twierdzy w Koźlu. Aż do XVII stulecia wieś była własnością rodzin herbu Odrowąż. Później często zmieniała właścicieli, trafiając m.in. w ręce rodu Larishów. To właśnie jego przedstawiciele przebudowali istniejący tu dwór obronny, nadając mu formę okazałej, barokowej rezydencji.

W 1715 roku, z inicjatywy Magdaleny von Larish, w jednej z pałacowych wież powstała kaplica poświęcona św. Jackowi, który urodził się w tym miejscu pod koniec XII wieku. Wewnątrz znajdziemy rokokowy ołtarz przeniesiony tutaj z podupadającego pałacu w Siestrzechowicach k. Nysy. Co ciekawe, w podobnym okresie, co św. Jacek, w Kamieniu Śląskim przyszedł także na świat błogosławiony Czesław Odrowąż, będący od lat 60. XX wieku patronem Wrocławia.  

Kamień Śląski – trudny okres i renesans pałacu

Pałac był dwukrotnie przebudowywany w drugiej połowie XIX wieku, za czasów rodziny Strachwitzów. Powstała wówczas zachowana do dziś wspaniała sala balowa na piętrze. Niestety, wiele z oryginalnych skarbów pałacu w Kamieniu Śląskim nie przetrwało wizyty żołnierzy Armii Czerwonej, którzy splądrowali obiekt w styczniu 1945 roku.

Po II wojnie światowej pałac przeszedł na własność skarbu państwa i stał się siedzibą domu dziecka. Później przejęło go wojsko polskie. Budynek mocno ucierpiał w pożarze, który wybuchł tutaj w latach 70. Lepsze czasy dla pałacu nastały z początkiem lat 90., gdy wykupiła go kuria biskupia z Opola. Po kilkuletnim remoncie odzyskał dawny blask i obecnie uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zabytków ziemi opolskiej. Tutejsze sanktuarium św. Jacka jest chętnie odwiedzane przez grupy pielgrzymów i turystów indywidualnych.


Posłuchaj

4:33
undefined
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 3.07.2023
Godzina emisji: 10.48

kc


Polecane