"Prywatyzacja nie załata dziury budżetowej"
Bartosz Arłukowicz (SLD): Urynkowienie firm państwowych prowadzi się chaotycznie, bez żadnego planu. Nie jest to na pewno lekarstwo na problemy budżetu.
Poseł SLD Bartosz Arłukowicz
Foto: PAP/Leszek Szymański
- Powinna być prowadzona dyskusja: ile państwa w państwie. Obywatel musi mieć poczucie bezpieczeństwa w pewnych obszarach jak energetyka, czy zdrowie – tłumaczy w odniesieniu do kwestii prywatyzacji Bartosz Arłukowicz z SLD.
Podobnego zdania jest Mariusz Błaszczak z PiS. – Prywatyzować należy tylko firmy, gdzie skarb państwa ma udział śladowy. Trzeba natomiast pozostawiać firmy strategiczne, jak Lotos. Poseł dodaje, że wiele spółek państwowych świetnie radzi sobie na rynku i nie ma potrzeby zmieniać ich obecnego statusu.
Jarosław Gowin z PO mówi, że rząd dąży do wprowadzenia w Polsce warunków kapitalizmu, dlatego nie zaniecha prywatyzacji. Jednocześnie podkreśla, że urynkowienie spółek należy prowadzić przede wszystkim w czasie hossy, która panowała w czasie rządów PiS. Wtedy nie wykorzystano najlepszej szansy.
Henryk Wujec doradca Prezydenta RP zauważa, że w czasie kryzysu najlepiej poradziły sobie małe firmy prywatne. Zdaniem Wujca spółki związane ze skarbem państwa są najczęściej kiepsko zarządzane, bo decydują tutaj kryteria partyjne.
Goście audycji mówią również o planach swoich ugrupowań na ostatnie miesiące kadencji rządu
- PiS zgłasza teraz ponad 60 projektów ustaw z bardzo różnych dziedzin. Najważniejsze są dla nas projekty dotyczące alternatywy wobec podwyższania podatku VAT oraz kwestie związane z finansowaniem służby zdrowia – tłumaczy Mariusz Błaszczak.
Platforma ustaliła listę 96 projektów ustaw, z czego 36 ma charakter priorytetowy. - Mamy opóźnienie we wdrażaniu legislacji unijnej i musimy to nadrobić. PO przygotowało także pakiet ustaw zdrowotnych – przyznaje Gowin.
Henryk Wujec mówi, że prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu zależy teraz przede wszystkim na mocnej międzynarodowej pozycji naszego kraju.
Jarosław Kalinowski z PSL podkreśla konieczność szybkiego dostosowania naszych norm do prawa europejskiego. - Opieszałość w implementacji dyrektyw powoduje ogromne straty finansowe. Dla ludowców ważne jest też naprawienie systemu ubezpieczeń, z czego najistotniejsza powinna być modyfikacja OFE.
Goście audycji mówili również o problemach polskiej kolei, sondażach popularności partii politycznych, o sytuacji w Libii i jej konsekwencjach oraz o polskiej szkole i śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Gośćmi Beaty Michniewicz byli: Bartosz Arłukowicz, Mariusz Błaszczak, Jarosław Gowin, Jarosław Kalinowski i Henryk Wujec.
Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.
Audycji "Śniadanie w Trójce" można słuchać w każdą sobotę o godz. 9.00.
(dmc)