"Trójka pod księżycem": mistrzowie na festiwalu "Dwa Teatry"
2023-06-16, 08:06 | aktualizacja 2023-06-16, 11:06
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to jedyne wspólne święto obu publicznych scen. Pierwszy festiwal odbył się w 2001 roku i do 2019 organizowany był w Sopocie. Jubileuszowy, dwudziesty, po rocznej pandemicznej przerwie, zagościł w Zamościu. Od 16 do 19 czerwca Zamość będzie podejmował "Dwa Teatry" po raz trzeci.
"Trójka pod księżycem" tradycyjnie otworzyła na antenie Trójki pierwszy dzień festiwalu. Na kilkanaście godzin przed pierwszymi prezentacjami konkursowych słuchowisk i spektakli naszymi gośćmi byli mistrzowie, dyrektorzy artystyczno-programowi festiwalu Kalina Cyz i Janusz Kukuła oraz reżyserzy reprezentujący Grand Prix, przyznaną przed rokiem, Mariusz Malec i Andrzej Brzoska.
Wraz z dyrektorami omówiliśmy program tegorocznych "Dwóch Teatrów", których patronami są Aleksander hrabia Fredro i Gustaw Holoubek. Rok 2023 jest bowiem m.in. Rokiem Fredry, a także rokiem setnych urodzin Gustawa Holoubka.
Utwory, prezentowane w konkursie zarówno radiowym, jak i telewizyjnym, będą nade wszystko stanowiły podsumowanie Roku Romantyzmu Polskiego. 230. urodziny Aleksandra Fredry (20.06.2023) pozwalają nam nadal kultywować pamięć o epoce romantycznej w polskiej literaturze i w teatrze. Dyrektor Teatru PR powtarza: "Wszyscy jesteśmy z Fredry".
Specjalną propozycją festiwalową będzie niedzielny pokaz czytania performatywnego "Zemsty" pt. "Podstolina", przygotowywanego przez Mariusza Malca oraz Andrzeja Brzoskę. Obaj reżyserzy zaprezentują także wspólne słuchowisko w konkursie radiowym. To "Antygona" Sofoklesa, w przekładzie Antoniego Libery. Stanowi ona część "cyklu tebańskiego", zrealizowanego przez duet Malec – Brzoska. "Edyp w Kolonos", uhonorowany w ubiegłym roku Grand Prix, może być odczytywany jako swoisty prequel "Antygony", choć jest ona wcześniejszym utworem Sofoklesa. O tym rozmawialiśmy i zacytowaliśmy jeden z chórów występujących w "Antygonie".
W "Trójce pod Księżycem" była także okazja do zaprezentowania słuchowisk ze "Sceny Teatralnej Trójki", które nominowane są do nagród festiwalowych. "Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie" cz. I i II – to dwa niezależne słuchowiska, choć pod wspólnym tytułem, dotyczą tej samej sprawy: pobytu Mickiewicza w posiadłości Gorzeńskich. W 1831 roku nasz wieszcz, zatrzymując się w Wielkopolsce w drodze do powstania listopadowego, tylko raz był w Polsce (nieobecnej oczywiście na mapie). Akcja części I toczy się właśnie w 1831 roku, części II – po II wojnie światowej, kiedy to pałac został przejęty przez ówczesną władzę.
Bohaterką tej części jest patriotka Maria Chełkowska, która wraz z mężem wykupiła na przełomie XIX i XX wieku podupadający pałac i uchroniła przed zajęciem przez pruskiego zaborcę. W 1947 roku Maria Chełkowska przybyła do Śmiełowa, po to by przywrócić pamięć o Mickiewiczu. To dzięki jej staraniom powstało w pałacu Muzeum Adama Mickiewicza. Przypomnieliśmy fragmenty naszych słuchowisk oraz opowiedzieliśmy wraz z Andrzejem Brzoską, jak one były realizowane.
Mariusz Malec jest reżyserem filmowym i teatralnym, dokumentalistą, laureatem Grand Prix 2022, ale był już nagradzany na "Dwóch Teatrach" w 2009 i 2010 roku.
Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku – jest wielokrotnym laureatem Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry", trzykrotnie uhonorowanym Prix Italia.
Obaj otrzymali znacznie więcej nagród. Trudno więc wyobrazić sobie bardziej godną reprezentację Szkoły Mistrzów.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 16.06.2023
Godzina emisji: 0.05
bm/zch