Festiwal w Opolu. "Zapraszamy na weekend" ze stolicy polskiej piosenki!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal w Opolu. "Zapraszamy na weekend" ze stolicy polskiej piosenki!
Pomnik Karola Musioła, burmistrza Opola w latach 1953-1965, człowieka, dzięki któremu Opole stało się stolicą polskiej piosenkiFoto: Łukasz Rabikowski/PR

W Opolu wystartował 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, w którym bierze udział również Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie. Na antenie Trójki specjalne wydanie audycji "Zapraszamy na weekend", nadawane w całości ze stolicy polskiej piosenki poprowadził Michał Żołądkowski.

Audycja "Zapraszamy na weekend" (10.05-13.00) nadawana była z mobilnego studia Trójki na opolskim rynku. W programie nie zabrakło gości. Pierwszym z nich był Piotr Mielec z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, który opowiadał o historii i atrakcjach miasta. – Festiwal jest bardzo mocno obecny w świadomości opolan, można powiedzieć, że tożsamość miasta jest na nim budowana. Zawsze jest to dla mieszkańców ważne wydarzenie, to jest moment, kiedy wspominamy to, co było 10, 20, 30 lat temu... – mówił w rozmowie z Pawłem Turskim. Ale Opole to nie tylko festiwal, nie tylko jedyne w Polsce Muzeum Polskiej Piosenki. – Weekendu na pewno nie starczy, żeby zobaczyć wszystko – zapewniał. Starówka, pozostałości dwóch opolskich zamków, ogród zoologiczny oraz szlak cementowni... Jest co zwiedzać i poznawać, jest o czym słuchać.


Posłuchaj

8:27
Opole to nie tylko festiwal: o mieście opowiada Piotr Mielec z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Magda Bereda w Trójkowym studiu w Opolu Magda Bereda w Trójkowym studiu w Opolu/  Łukasz Rabikowski/PR

Opole z lotu ptaka 

Jak najlepiej obejrzeć miasto? Oczywiście z góry! Trzeba więc wejść na Wieżę Piastowską, by z wysokości tarasu widokowego spojrzeć na cale Opole. I tam właśnie, po pokonaniu 166 stopni, dotarł Paweł Turski, a o wszystkim, co widać, opowiadał mu przewodnik Andrzej Kula.


Posłuchaj

4:05
Paweł Turski i przewodnik Andrzej Kula z tarasu widokowego na Wieży Piastowskiej podziwiają panoramę Opola (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Trójka na żywo nadaje z Opola Trójka na żywo nadaje z Opola

W nadchodzący weekend w Opolu najważniejsza będzie jednak muzyka. Dlatego, kiedy Paweł Turski wypatrzył z wieży opolski amfiteatr i siedzibę Muzeum Piosenki Polskiej, natychmiast tam właśnie się udał. Po muzeum oprowadzała go Anna Lubasińska-Tabaczniuk.


Posłuchaj

5:58
Anna Lubasińska-Tabaczniuk oprowadza po Muzeum Piosenki Polskiej (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Historia amfiteatru, który zna każdy miłośnik polskiej piosenki, jest bardziej niż zaskakująca. O ciekawostkach związanych z budowlą, w której odbywają się festiwalowe koncerty, opowiadają architekci Andrzej Hamada, Małgorzata Adamowicz i Marek Nowacki.


Posłuchaj

4:39
Historia opolskiego amfiteatru: jego budowy i rozbudowy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Natomiast Sławomir Oczoś, kierownik Oddziału Obsługi Urzędu Wojewódzkiego w Opolu oprowadził nas po jego siedzibie. Budynek jest perełką architektoniczną, wybudowano go na początku lat 30. w stylu amerykańskim. Wewnątrz znajduje się unikatowa winda typu paternoster – jedna z trzech tego typu wind w Polsce – cały czas działająca i, jak zapewnia nasz przewodnik, od początku jeszcze nie remontowana!


Posłuchaj

6:20
Urząd Wojewódzki w Opolu: budowla niezwykła (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trójkowe studio na żywo z Opola. Prowadzący Michał Żołądkowski i Piotr Mielec z Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Trójkowe studio na żywo z Opola. Prowadzący Michał Żołądkowski i Piotr Mielec z Opolskiej Regionalnej  Organizacji Turystycznej /  Łukasz Rabikowski/PR

Smaki Opola... i nie tylko

Podczas wizyty na Opolszczyźnie nie może zabraknąć wizyty w lokalnej kuchni i skosztowania regionalnych potraw. Radosław Bebek, szef kuchni restauracji znajdującej się na Opolskim Szlaku Kulinarnym, proponuje żur na maślance: jaśniejszy i delikatniejszy od żuru na zakwasie. A poza tym tradycyjna na Śląsku rolada z kluskami i modrą kapustą oraz deser niespodzianka.


Posłuchaj

3:42
Opolskie smaki regionalne (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autor materiałów reporterskich: Paweł Turski
Data emisji: 9.06.2023
Godziny emisji: 10.14, 10.41, 11.15, 11.45, 12.14, 12.37


Polecane