Nowe technologie i sieć 5G: jakie są mity, a jaka rzeczywistość?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe technologie i sieć 5G: jakie są mity, a jaka rzeczywistość?
Rozwój sieci 5G ma szansę pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Czy jest się czego obawiać? Foto: Shutterstock

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Ale jak zwykle coś, co jest nowe i niesprawdzone, może powodować strach. Niepotrzebnie – mówią naukowcy i badania. A polski rząd wraz z Instytutem Łączności przygotowuje szkolenia dla mieszkańców, uświadamia tych nieprzekonanych i tych, którzy protestują przeciwko nowej technologii. 

Specjaliści podkreślają, że nowa technologia jest bezpieczna i rewolucyjna. Ale, jak historia pokazuje, wszystko, co nowe, może wzbudzać wątpliwości.

Sieci komórkowe a technologia 5G

Od lat niektóre środowiska walczą z sieciami komórkowymi, sugerując, że technologia 5G może być niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Badania nad polem elektromagnetycznym w kontekście zdrowia prowadzone są od dziesięcioleci i do tej pory nie stwierdzono, żeby pole elektromagnetyczne o dopuszczalnych wartościach wpływało negatywnie na zdrowie człowieka. 

Instytut Łączności zapewnia, że technologia 5G to te same fale radiowe, z którymi mamy do czynienia od wielu lat w telefonii komórkowej. – Dlatego nie zmienia się mechanika oddziaływania na organizm i nie ma większego lub mniejszego ryzyka, niż w poprzedniej generacji – twierdzą znawcy. Co więcej, eksperci zaznaczają, że do końca tego roku aktywnych będzie nawet 2 mld połączeń, natomiast w 2027 roku liczba ta sięgnie aż 5,9 mld.

Sensacja sprzedaje się lepiej

– Mity mają to do siebie, że są atrakcyjniejsze, dzieją się w nich rzeczy spektakularne, wyjątkowe, a do tego groźne. Chociaż temu zaprzeczamy, lubimy być straszeni: klikamy te wiadomości, które nas przerażają, a straty budzą w nas większe emocje, niż zyski. To ciekawy mechanizm przebadany przez psychologów. Stąd w tym szumie informacyjnym – bo dziś żyjemy w szumie informacyjnym, który jest dużo bardziej szkodliwy niż szum elektromagnetyczny – lepiej sprzedają się złe wiadomości. Do tego jeszcze łatwo do nich dopisać jakieś historie, które są powiązane z dużym biznesem i złymi rządami, które chcą wtargnąć w naszą prywatność – tłumaczy Piotr Dardziński z Centrum Innowacyjnego Politechniki Warszawskiej. – Dlatego konieczny jest dużo większy wysiłek, aby komunikować te pozytywne rzeczy. A nawet nie chodzi o pozytywne rzeczy: chodzi o to, aby komunikować, jak w rzeczywistości jest, nie ukrywając, że czasami nowe technologie rodzą ryzyka. Ale ci, którzy te technologie wprowadzają, nie ignorują tych ryzyk, rozumieją je i monitorują poziomy zagrożeń – wskazuje.

– 5G nie jest spontaniczną akcją realizowaną przez biznes, przez jakiś swobodnych animatorów ryzykownych technologii, tylko jest procesem, który ma charakter globalny i jest nadzorowany zarówno przez instytucje krajowe, jak i międzynarodowe. A więc ryzyko: tak, ostrożność: tak, ale przede wszystkim: fakty – deklaruje.

Aktywna garstka protestujących

– Skupiamy się na tych, co protestują, ponieważ wsłuchujemy się w ich głosy, słuchamy ich argumentów i nie pozostawiamy bez odpowiedzi. Jednak protestujących przeciwko budowie stacji komórkowej zazwyczaj jest niewielu, ale są bardzo głośni, bardzo widoczni. I przeprowadzają różne akcje, aby nagłośnić swoją sprawę – mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. – Natomiast zupełnie nie dostrzegamy całej rzeszy ludzi, dla której taka stacja byłaby rzeczywiście potrzebna. Bo oni nie reagują w taki sposób, nie robią szumu, patrzą tylko z zażenowaniem – wyjaśnia.

– Na tym tle takie negatywne emocje bardzo mocno się wybijają i niestety mają potem negatywne konsekwencje w prowadzeniu inwestycji w budowę sieci komórkowych czy w jakieś inne nowe technologie – dodaje.


Posłuchaj

1:12
Kuba Niziński podsumowuje trzeci etap ORLEN Wyścig Narodów 2023 (Sport w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Goście: Rafał Pawlak (Instytut Łączności), Marek Lipski (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji), Piotr Dardziński (Centrum Innowacyjne PW, były wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, były prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz)
Data emisji: 25.05.2023
Godzina emisji: 21.08

pr

Polecane