Pałac w Goszczu – barokowa perła podniesiona z ruin

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Goszczu – barokowa perła podniesiona z ruin
Pałac w Goszczu przez wiele lat pozostawał w ruinieFoto: Shutterstock/gkordus

Kiedyś był perłą Śląska, potem popadł w ruinę, a teraz znów odzyskuje dawny blask – pałac w Goszczu w gminie Twardogóra zostanie uroczyście oddany do użytku zwiedzającym w najbliższy weekend (27/28 maja).

Historia wsi Goszcz sięga XII wieku, ale sam pałac powstał tutaj dopiero w latach 30. XVIII stulecia. Jego fundatorem był Henryk Leopold von Reichenbach, którego potomkowie pozostawali właścicielami posiadłości aż do końca II wojny światowej. Wtedy to, dokładnie 21 stycznia 1945 roku, hrabina Maria Luiza przekręciła wielki klucz w drzwiach wejściowych do pałacu i uciekła przed nadciągającymi wojskami radzieckimi. Co ciekawe, ów klucz do dziś przechowywany jest w zbiorach rodziny Reichenbach…

W czasach swej świetności pałac w Goszczu należał do najpiękniejszych nie tylko na Śląsku, ale w całych Prusach. Charakteryzował się bardzo rzadko spotykaną czteroskrzydłową konstrukcją w stylu palladiańskim. Łączył najlepsze elementy habsburskiego baroku i pruskiego rokoka.

Jak Feniks z popiołów

W przeciwieństwie do wielu innych obiektów tego typu goszczański pałac wyszedł z II wojny światowej niemal bez uszczerbku. Został wprawdzie splądrowany przez sowieckich żołnierzy, a potem przez szabrowników, ale ocalało wiele elementów jego wyposażenia, których nie dało się wynieść. Niestety, w grudniu 1947 roku strawił go pożar, będący najprawdopodobniej wynikiem podpalenia.

W kolejnych dekadach budynek popadał w coraz większą ruinę, aż w końcu został odrestaurowany dzięki Funduszom Norweskim. Efekty tych prac będzie można podziwiać już od najbliższego weekendu, kiedy to odbędzie się dwudniowy piknik "Pałac Goszcz na bis". W jego ramach odbędą się koncerty oraz wiele imprez towarzyszących. Jedna z nich związana będzie z promocją książki "Pałac w Goszczu" Marka Gaworskiego. W niedzielę (28 maja) o godz. 15.00 będzie można spotkać się osobiście z autorem książki, a jednocześnie Trójkowym przewodnikiem po polskich zamkach i pałacach.


Posłuchaj

4:12
Pałac w Goszczu – barokowa perła podniesiona z ruin (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 24.05.2023
Godzina emisji: 9.35

kc

 


Polecane