Kasztel w Szymbarku. Jedyna taka budowla w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kasztel w Szymbarku. Jedyna taka budowla w Polsce
O kasztelu w Szymbarku krąży wiele legend, jedna z nich opowiada o córkach jednego z właścicieli. To dnie nich miały powstać cztery narożne basztyFoto: Shutterstock/Jurek Adamski

Kasztel w Szymbarku w województwie małopolskim położony jest niezwykle malowniczo, nad rzeką w otoczeniu niewielkich pagórków. – Stanowi piękny przykład XVI-wiecznej obronnej siedziby szlacheckiej, niespotykanej w innych częściach naszego kraju. Przypomina bardziej włoskie budowle niż polskie zamki – zauważa Marta Piasecka. 

Drugą, podobną do niego budowlą był kasztel we Frydmanie. Niestety został on pozbawiony dawnego charaktery podczas kolejnych prac remontowych. – Renesansowy kasztel, czyli obronny dwór, został zbudowany około 1585–1590 roku, na miejscu starego dworu zniszczonego w latach 50. tego samego stulecia. Fundatorem budowli była rodzina Gładyszów. Ród ten posiadał majątek od drugiej połowy XIV wieku z nadania króla Kazimierza Wielkiego – opowiadał w "Trójce po królewsku" Marek Gaworski. 

Burzliwe dzieje kasztelu

Kasztel nie charakteryzował się dużą liczbą pomieszczeń. – Wewnątrz znajdowały się trzy kondygnacje: piwnica, parter i piętro. W piwnicy znajdowały się dwa pomieszczenia, na parterze dwie sale i sień, a na pierwszym piętrze jedna duża reprezentacyjna sala i cztery małe izby w alkierzach, które powstały w narożnikach kasztelu – wylicza Trójkowy ekspert. 


Posłuchaj

4:00
Obronna siedziba, z czasem magazyn na zboże. Jedyna taka budowla w Polsce (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W kolejnych stuleciach budowla przechodziła z rąk do rąk. W XVIII i XIX wieku kasztel był przekształcany, swoje przeznaczenie zmieniały również wnętrza. Wykorzystywano je m.in. jako magazyn zbożowy, gorzelnię, kuchnię. Po II wojnie światowej budowlę remontowano kilkakrotnie. Pierwszy raz na przełomie lat 40. i 50. Ostatnie prace miały miejsce od 2007 do 2013 roku. Po ich zakończeniu kaszel stał się centrum konferencyjno-wystawienniczym i jest udostępniany zwiedzającym. 

 Czytaj także:

O Szymbarku krąży wiele legend. Jedna z nich dotyczy mrocznego koloru malowideł w jednej z baszt, które mają skrywać pamięć straszliwej zbrodni. 

Kasztel Szymbark 01.10.2018/Zamki w Polsce

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 22.05.2023
Godzina emisji: 9.32

gs


Polecane