"Realizm bezpośredni" Andrzeja Wróblewskiego na wystawie w Lublinie
2023-05-18, 17:05 | aktualizacja 2023-05-18, 18:05
"Wróblewski i po… sztuka realizmu bezpośredniego" – to tytuł wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie. Prezentuje ona prace wybitnego XX-wiecznego malarza Andrzeja Wróblewskiego oraz artystów, na których wywarł on wpływ swoją twórczością.
Andrzej Wróblewski był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Mimo że żył krótko (1927–1957), a jego artystyczna kariera trwała zaledwie około dziesięciu lat, pozostawił po sobie wiele oryginalnych rozwiązań i tematów, podejmowanych w kolejnych dekadach przez innych twórców.
Organizatorzy wystawy "Wróblewski i po… sztuka realizmu bezpośredniego" za cel postawili sobie pokazanie przekroju twórczości artysty – od wczesnych prac abstrakcyjnych, poprzez dzieła z cykli "Szoferzy" i "Rozstrzelania", aż po późne prace, wykonywane często na papierze delikatne studia życia codziennego, wpisane w rozrachunkowy i egzystencjalny nastrój okresu tzw. odwilży.
Ponadczasowy i multimedialny
– Ta wystawa przede wszystkim stara się pokazać Andrzeja Wróblewskiego jako artystę wciąż aktualnego, do którego nawiązują twórcy współcześni – mówił w Trójce prof. Marcin Lachowski. – Chcieliśmy zaakcentować odniesienia do jego twórczości wyrażone w różnych mediach, u artystów posługujących się fotografią, performance'em, malarstwem – dodał kurator wystawy.
Wystawa w Muzeum Narodowym w Lublinie pokazuje blisko sto obrazów i szkiców Wróblewskiego, z którymi koresponduje 50 dzieł wybitnych i uznanych artystów, inspirujących się "realizmem bezpośrednim" krakowskiego malarza. Ekspozycję można oglądać do 27 sierpnia.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Obraz w obrazie, czyli zaskakujące tajemnice dzieł mistrzów malarstwa
- Władysław Podkowiński i jego "Szał uniesień"
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Marcin Lachowski (kurator wystawy "Wróblewski i po… sztuka realizmu bezpośredniego")
Data emisji: 18.05.2023
Godzina emisji: 14.31
kc