Megality z Bukowej Góry. Starsze niż egipskie piramidy czy Stonehenge [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Megality z Bukowej Góry. Starsze niż egipskie piramidy czy Stonehenge  [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Megalit (wielki kamień z gr. μέγας «megas» – wielki, λίθος «lithos» – kamień) to duży, nieobrobiony lub częściowo obrobiony kamień stanowiący samodzielną budowlę lub element większej budowli z takich kamieni, o charakterze kultowym, grobowym lub związanymi z obserwacjami astronomicznymi, wzniesiony w czasach prehistorycznych. Foto: Anatol Chomicz / Forum

Dużych kamieni wokół stanowiska archeologicznego jest bardzo wiele. – Widać je na powierzchni ponad ściółką, a niektóre sterczą pionowo, więc natura tego nie ustawiła. W centralnej części, gdzie jest już odsłonięta ściółka, widać duże bloki skalne, które są postawione na sztorc, a niektóre leżące, czyli przewrócone w czasie dziejów – opowiada archeolog Dariusz Rozmus z Muzeum "Sztygarka". 

Na Bukowej Górze nieopodal Dąbrowy Górniczej naukowcy odkryli znaleziska liczące sobie nawet trzynaście tysięcy lat. To między innymi dolomitowe megality, czyli budowle wykonane z ogromnych bloków i głazów skalnych. Na ich ślad naukowców naprowadził mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, pasjonat historii. Pierwsze badania na stanowisku prowadzono rok temu. 

Czym są tajemnicze budowle?

Powstały kilka tysięcy lat przed naszą erą, a ich ślady do dziś znaleźć można na całym świecie – chodzi o potężne kamienne konstrukcje, zwane megalitami. Można je znaleźć także w naszym kraju. Polskie prehistoryczne budowle tworzą niezwykłe, magiczne miejsca. Mimo że są starsze od egipskich piramid czy słynnego kręgu głazów Stonehenge w Wielkiej Brytanii, mało kto o nich wie.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

18:16
Megality z Dąbrowy Górniczej. Jakie kryją tajemnice? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jednym z takich miejsc, gdzie można je zobaczyć, jest Bukowa Góra, należąca do pasma Wzgórz Trzebiesławickich w granicach Dąbrowy Górniczej na Śląsku. Odkryte tam dwa lata temu dolomitowe megality oceniane są jako unikatowe w skali Europy, a może nie tylko... Odkrycie pokazuje, że życie w tym miejscu toczy się od tysięcy lat, a ówczesne plemiona nie były tak prymitywne, jak zwykło się przyjmować. 

Megality - Tajemnicze budowle na Bukowej Górze/Underground Passion

***

Tytuł reportażu: "Megality na Bukowej Górze – prehistoria ziem, na których dziś jest Polska"
Autor reportażu: Katarzyna Herbuś
Data emisji: 15.05.2023
Godzina emisji: 22.11

kc/gs

Polecane