Taniec jako wyraz naszych emocji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Taniec jako wyraz naszych emocji
Jak podkreśla gość Trójki, taniec powinien przede wszystkim być przyjemnością, nawet jeśli towarzyszy jej ogrom pracy i żmudnych ćwiczeń Foto: Shutterstock/Pavel L Photo and Video

– Taniec to jest pokazywanie swoich emocji poprzez ruch. Sędziowie na turniejach tańca mają kryteria, na podstawie których muszą oceniać jak w sporcie. Nie jest to takie proste jak na przykład w biegach, gdzie wygra ten, kto dobiegnie pierwszy. Sędziowie różnie podchodzą. Jedni skupiają się na technice, inni na wydźwięku artystycznym, nawet na tym, jak para interpretuje muzykę – wyjaśnia choreograf Konrad Sołtys. 

– Taniec towarzyski ma swoją specyficzną technikę, każdy z tańców zaklasyfikowanych do tej dziedziny ma swoją odrębną, taniec klasyczny ma też swoją. Natomiast z biegiem lat, jeśli spojrzymy na taniec towarzyski i na to, jak się tańczyło 20 lat temu, to się zmienia. Ewoluuje – zwraca uwagę Konrad Sołtys. 

Ewoluuje też taniec poszczególnych artystów, ich praca z własnym ciałem. – Żeby ruch był coraz bardziej idealny, żeby wyróżniał się na tle innych tancerzy, żeby to pogłębiać – dodaje rozmówca Redbada Klynstry-Komarnickiego. 

Taneczna lekkość dzięki ciężkiej pracy

– My tancerze wiemy, ile trzeba włożyć pracy, żeby to wyglądało ładnie, spokojnie i lekko, żeby to było przyjemne dla oka także osób, które się na tym nie znają. Nie wygląda, żeby tancerze się męczyli, ale w ciele i w ruchu dzieje się bardzo dużo – przekonuje Konrad Sołtys, zwracając uwagę na ogrom wyzwań, jakie taniec stawia przed artystą. 

Przeczytaj także:

Czymś innym jest oczywiście, jak przyznaje gość Trójki, taniec jako część kultury czy sportu, jak to ma miejsce w przypadku tańca sportowego, a czymś odmiennym taniec jako rozrywka czy sposób spędzania czasu. 

Dlaczego warto tańczyć?

Taniec jest jedną z najprzyjemniejszych odmian aktywności fizycznej. Wpływa korzystnie na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Można tańczyć sportowo i rekreacyjnie, w parze lub solo. Niezależnie od przyjętej metody, taniec przynosi niemal same korzyści  w wieku dziecięcym pomaga kształtować właściwą postawę ciała i tworzyć więzi społeczne. Z kolei w starszym wieku pozytywnie wpływa na poprawę krążenia i zmniejsza ryzyko chorób serca, poprawia pamięć czy wspomaga odchudzanie. 


Posłuchaj

49:03
Życie pełne pasji. Co daje nam taniec? (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Podczas tańca wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Wpływa to na dobre samopoczucie, ogólną poprawę nastroju i wyzwala pozytywną energię. Jednocześnie obniża się w organizmie poziom hormonu stresu (kortyzolu). Oczywiście, przy regularnym tańczeniu poprawia się także nasza kondycja.

***


Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Konrad Sołtys (choreograf, dyrektor i instruktor społecznego ogniska baletowego w Lublinie)
Data emisji: 7.05.2023
Godzina emisji: 14.08

kc/gs/mo

Polecane