Monarchie w Europie – tradycja i duma obywateli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Monarchie w Europie – tradycja i duma obywateli
Zmarłą królową Elżbietę II opłakiwały miliony poddanychFoto: Shutterstock/Veebass

Wbrew obiegowym opiniom, w Europie monarchia wciąż ma się bardzo dobrze. Taki ustrój obowiązuje aż w 11 z 48 europejskich państw i na ogół jest powodem do dumy dla ich obywateli.

Na Starym Kontynencie mamy 7 królestw: Belgię, Danię, Hiszpanię, Holandię, Norwegię, Szwecję i Wielką Brytanię. Do tego dochodzą 4 księstwa: Andora, Lichtenstein, Luksemburg i Monako. Ich władcy zwykle cieszą się szacunkiem poddanych. – Monarchie są jakimś elementem identyfikacji kulturowej. To, że mamy króla i królową jest powodem do dumy – tłumaczy dziennikarz Hubert Salik.

W XXI wieku w żadnym z wymienionych wyżej państw król czy książę nie mają, oczywiście, władzy absolutnej. Są to bowiem monarchie konstytucyjne lub parlamentarne, a więc systemy oparte na demokracji. – Pozycja monarchy dziś ma raczej charakter symboliczny, nie bierze on bezpośredniego udziału w rządach, wyręczają go w tym premier i rząd – mówi dr Grzegorz Mathea, prodziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Koronowane rekordy

Krajem, który może się pochwalić najdłuższą, nieprzerwaną ciągłością władzy monarszej jest Dania, znajdująca się obecnie pod panowaniem królowej Małgorzaty II. Głową sąsiedniej Norwegii jest jej kuzyn Harald V. Pokrewieństwo pomiędzy władcami poszczególnych państw jest zresztą rzeczą powszechną – wielu z nich jest bowiem potomkami XIX-wiecznej brytyjskiej królowej Wiktorii i jej męża, księcia Alberta. Dochowali się oni dziewięciorga dzieci, a ich prawnukowie zasiadają dziś na tronach m.in. Norwegii, Hiszpanii czy Szwecji. Z rodu królowej Wiktorii wywodzili się też królowa Elżbieta II i jej małżonek, książę Filip.

Historia brytyjskiej monarchii liczy już blisko 1000 lat. Jej ciągłość została przerwana tylko raz, w drugiej połowie XVII wieku, gdy na 11 lat na Wyspach ustanowiono republikę. Nie przypadła ona jednak do gustu Brytyjczykom. – Kiedy Karol II triumfalnie wrócił z wygnania do Londynu, witany był z ogromnym entuzjazmem, bo ludzie zawsze uważali monarchię za naturalną formę rządów – opowiada ekspert od spraw brytyjskich, dr Tomasz Niedokos z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Najdłużej panującym europejskim monarchą był król Francji Ludwik XIV, który rządził swym krajem przez 72 lata i 110 dni. Bliska pobicia jego rekordu była zmarła w ubiegłym roku królowa Elżbieta II – zasiadała ona na brytyjskim tronie przez 70 lat i 214 dni.


Posłuchaj

3:21
Monarchie w Europie – tradycja i duma (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału: Monika Suszek
Data emisji: 6.05.2023
Godzina emisji: 7.36

kc

 


Polecane