Porozumienie z KE ws. zakazu importu z Ukrainy. Radosław Fogiel: to krok w dobrym kierunku
2023-04-29, 10:04 | aktualizacja 2023-04-29, 10:04
- Regulacje dot. importu z Ukrainy są krokiem w dobrym kierunku i liczę, że te problemy będą niedługo rozwiązane - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi audycji "Śniadanie w Trójce" byli także Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Jan Kanthak (Solidarna Polska), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) i Arkadiusz Myrcha (Koalicja Obywatelska).
Komisja Europejska chce, by unijny zakaz importu z Ukrainy wszedł w życie 2 maja - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Zakaz ma zastąpić jednostronne blokady wprowadzone przez Polskę, Bułgarię, Słowację i Węgry, co zostało uzgodnione w piątek.
Destabilizacja rynków
Władysław Teofil Bartoszewski ocenił, że porozumienie jest dobrym krokiem, ale wykonanym późno. - Porozumienie z UE ws. importu z Ukrainy jest dobre, bo w końcu zaczęto coś robić. Problem teraz polega na tym, że w Polsce jest 9 mln ton zboża, które trzeba wywieźć - podkreślił.
- UE uważała, że import z Ukrainy nie doprowadzi do destabilizacji rynku zboża w całej UE. Jednak doprowadził do destabilizacji w niektórych krajach - dodał.
Podobnie tę sytuację ocenił Krzysztof Gawkowski. - Dobrze, że zaczęliśmy rozmawiać. Do tej pory nikt w UE ani w Polsce nikt nie chciał rozmawiać o imporcie z Ukrainy - powiedział polityk Nowej Lewicy. - Trzymam kciuki za polski rząd. Niech problem rolnictwa zostanie zamknięty. Każdemu rolnikowi należy się godna zapłata i spokój - dodał.
Na czas wprowadzonych zmian zwrócił uwagę także Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. - Przez rok rząd nie był w stanie wprowadzić rozwiązań, które są teraz
- Kiedy podejmowano decyzję o zniesieniu ceł na towary z Ukrainy, to miał być projekt UE. Później kraje graniczne zostały z tym same. Premier Morawiecki już w zeszłym roku mówił o koniecznej pomocy i podjęciu działań - zaznaczył.
- Regulacje dot. importu z Ukrainy są krokiem w dobrym kierunku i liczę, że te problemy będą niedługo rozwiązane - podkreślił Radosław Fogiel.
Jan Kathak dodał, że gdyby nie aktywność rządu w tym zakresie, to Unia Europejska nadal nie widziałaby żadnego problemu. - Zbudowaliśmy koalicję kilku państw w UE ws. importu z Ukrainy. Dopiero wtedy udało się wpłynąć na decyzję eurokratów - ocenił.
- Na pierwszym planie powinniśmy myśleć o bezpieczeństwie żywnościowym. Nasza rodzima produkcja rolna zabezpiecza nasze potrzeby i ważne jest, żeby rząd troszczył się o naszych rolników - podkreślił polityk.
- Napływ żywności z Ukrainy. Bochenek: liczymy na wsparcie finansowe i prawne od KE
- Import żywności z Ukrainy do krajów UE. Jest porozumienie pięciu państw z KE
- Porozumienie z KE w sprawie importu żywności z Ukrainy. Wiemy, kiedy może zapaść decyzja
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadząca: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (PiS), Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Jan Kanthak (Solidarna Polska), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica), Arkadiusz Myrcha (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 29.04.2023
Godzina emisji: 9.05
dz