Co dalej z międzynarodowym listem gończym Putina? Prof. Hofmański: państwa mają obowiązek współpracy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co dalej z międzynarodowym listem gończym Putina? Prof. Hofmański: państwa mają obowiązek współpracy
17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Wladimira PutinaFoto: Frederic Legrand - COMEO/Shutterstock

W połowie marca Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Do jego wykonania, jeśli zaistnieje taka możliwość, zobowiązani są sygnatariusze Statutu Rzymskiego. Przed kilkoma dniami jednak władze RPA zapowiedziały, że będą dążyć do wycofania członkostwa tego kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego. – Państwa mają obowiązek pełnej współpracy z Trybunałem. Dotyczy to także wykonywanie nakazów aresztowania – zaznacza prezes MTK prof. Piotr Hofmański.

Poprzez ogłoszenie zamiaru wystąpienia ze struktur MTK władze w Pretorii chciały uchylić się od obowiązku zatrzymania Władimira Putina. Dzień później prezydent kraju wycofał się z tej zapowiedzi. Jak jednak przypomina prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego, ewentualne wypowiedzenie Statutu Rzymskiego nie działa ze skutkiem natychmiastowym. – Jest ono skuteczne dopiero po upływie 12 miesięcy od złożenia odpowiednich dokumentów – przypomina gość "Świata do trzeciej".

– Zgodnie z traktatem międzynarodowym, jakim jest Statut Rzymski, państwa mają obowiązek pełnej współpracy z Trybunałem. Dotyczy to także wykonywanie nakazów aresztowania. Zdarzało się jednak, że państwa z tego obowiązku się nie wywiązywały. To wywoływało określone polityczne konsekwencje: tak było chociażby w przypadku ówczesnego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, który dość swobodnie podróżował po krajach afrykańskich, w tym państwach członkowskich statutu – tłumaczy prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Najczęściej czytane:

Presja polityczna

Zgodnie z zapisami Statutu Rzymskiego, w przypadku niewywiązania się z obowiązków względem Trybunału przez państwo istnieje możliwość zakomunikowania tego pozostałym członkom struktur. Prof. Piotr Hofmański wyjaśnia, że to rozwiązanie ma działać na zasadzie presji politycznej. – Nie jest rzeczą dobrze postrzeganą to, że państwo nie wywiązuje się ze zobowiązań międzynarodowych. Współpraca międzynarodowa jest zjawiskiem, która musi uwzględniać suwerenność państw biorących w niej udział – ocenia rozmówca Rafała Tomańskiego.

Prof. Hofmański przypomina, że żadna decyzja, włącznie z wyrokami skazującymi, nie może być wykonywana bezpośrednio przez sam Trybunał. W tym zakresie instytucja polega na współpracy państw; to one gwarantują wykonanie decyzji, w tym nakazów aresztowania, nakazów dowodowych i wyroków, które muszą być wykonywane – mówi gość "Świata do trzeciej" i zaznacza, że Trybunał nie jest w takich sytuacjach bezsilny. – Osoba objęta takim nakazem aresztowania jest bardzo mocno ograniczona. To pewien rodzaj sankcji, które uniemożliwia jej poruszanie się po większości państw świata. Ponadto to bardzo wyraźny sygnał dla świata i ofiar okrucieństw na terenie Ukrainy, że Trybunał jest i istnieje mechanizm, w ramach którego można pociągnąć zbrodniarzy do odpowiedzialności karnej – podkreśla prezes MTK.

Ponadto w audycji:

  • Bieżąca sytuacja na Ukrainie (materiał rep. Pawła Buszki);
  • Rozmowa Zełeńskiego z Xi Jinpingiem (materiał rep. Macieja Jastrzębskiego);
  • Chiński ambasador we Francji twierdzi w wywiadzie, że byle republiki radzieckie nie mają statusu państw. Kontrowersja, jak ją rozumieć w kontekście spotkań Xi Jinpinga z Putinem i Macronem? (Mateusz Piątkowski Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Łódzki);
  • Wizyta polskich władz w Mongolii (materiał rep. Karola Darmorosa)
  • Prezydent Korei u prezydenta USA. W tle ogromne zmiany ekonomiczne i polityczne: zaopatrywanie Ukrainy w koreańska amunicję, inwestycja Netflixa w koreańskie seriale itd. (dr Joanna Beczkowska);
  • Sytuacja w Sudanie (Łukasz Przybyszewski, Fundacja Abhaseed);
  • Pielgrzymka Franciszka na Węgry, spotkanie z premierem Węgier (relacja na żywo Piotra Piętki);
  • Sytuacja na rynku baterii na świecie. Czy USA także stosuje decoupling na tym polu? (Wojciech Jakobik, Redaktor Naczelny BiznesAlert.pl);
  • Wizyta czeskiego premiera w Wietnamie i dalsze tournée po regionie. Jakie cele ma Praga do osiągnięcia tam i jak chce przebić ofertę Rosji? (Krzysztof Dębiec, Ośrodek Studiów Wschodnich).

Posłuchaj

1:34:22
"Świat do trzeciej" 29 kwietnia 2023 r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 29.04.2023
Godzina emisji: 13.10

qch

Polecane