Scenariusz filmowy z historią najnowszą w tle: skąd wziąć pomysł, jak go stworzyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Scenariusz filmowy z historią najnowszą w tle: skąd wziąć pomysł, jak go stworzyć?
Jak stworzyć dobry scenariusz?Foto: Shutterstock/megaflopp

Rusza trzecia edycja warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych w ramach Akademii Filmowej Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2023. Polskę reprezentować będzie dziewięciu autorów scenariuszy, którzy rozpoczną kilkumiesięczną pracę nad swoimi projektami. To zarazem okazja do rozmowy o szukaniu tematów na fascynujące fabularne historie osadzone w polskiej historii najnowszej, jak również do próby syntezy kondycji kina dokumentalnego opisującego naszą historię.  

Tutorami na tych warsztatach scenariuszowych są tacy uznani filmowcy, jak Dariusz Gajewski, Wojciech Tomczyk czy Przemysław Nowakowski. Oni pomagają przy tworzeniu scenariuszy, szlifują te, które już powstały wskazując ich słabe punkty i chwaląc dobre pomysły.

– Łukasz M. Maciejewski, z którym pracowałam nad "Królową garów" powtarzał mi "Magda, nie bój się komercji. Idź w komercję, zobacz, co tam znajdziesz". Tytułowa "królowa garów" to Lucyna Ćwierciakiewicz, najpoczytniejsza autorka książek kulinarnych w Polsce – opowiada o pracy nad swoim projektem "Królowa garów" Magdalena Wleklik, scenarzystka i reżyserka. – Do tej pory zajmowałam się tematami historycznymi: to były intymne historie, które były blisko bohatera, blisko jego emocji. Więc owa komercja polegała właśnie na tym, żeby ten projekt trafił do każdego odbiorcy, do każdego widza, także młodego – wyjaśnia. "Królowa garów" jest obecnie w fazie preprodukcji.

O pracy nad swoim pomysłem opowiadał także Jacek Raginis-Królikiewicz, reżyser, scenarzysta, kierownik produkcji oraz producent filmowy i telewizyjny. – Władysław Raginis należy do rodzinnej legendy: to rodzony brat mojej babci ze strony mamy. Przez wiele lat nad tym tematem pracowałem, przygotowałem wiele wersji treatmentu (poszerzonego streszczenia). Zawsze wiedziałem, że chce z kimś pisać tę historię. albo chciałem znaleźć mentora, który pomoże w morzu faktów, które są dla mnie oczywiste, wysupłać to, co jest rdzeniem tej historii – zdradza. – To jest naturalne, że autorowi brakuje dystansu, szczególnie jeśli opowiada rodzinna historię. Mówi się, że chirurg nie może operować własnego dziecka i tak jest z autorami – wskazuje.

– Czasami dobrze jest oddać się w ręce dobrego doradcy, albo redaktora. Myślę, że ci wszyscy wybitni pisarze zawsze mieli wybitnych redaktorów. Mi do tej wybitności trochę brakuje, ale tym bardziej potrzebuję dialogu z ludźmi doświadczonymi – dodaje.


Posłuchaj

49:41
Warsztaty scenariuszowe Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Jak stworzyć scenariusz filmu historycznego? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Maria Dłużewska (aktorka, scenarzystka, reżyserka, ekspertka PISF), Magdalena Wleklik (scenarzystka, reżyserka), Jacek Raginis-Królikiewicz (reżyser, scenarzysta, kierownik produkcji i producent filmowy i telewizyjny), Paweł Nowacki (producent filmowy i telewizyjny, członek Rady Programowej PISF)
Data emisji: 18.04.2023
Godzina emisji: 21.10

pr

Polecane