Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony w całym kraju
2023-04-13, 20:04 | aktualizacja 2023-04-13, 20:04
Zbrodnia katyńska – jeden z najokrutniejszych i najpotworniejszych masowych mordów dokonanych na polskich obywatelach. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku jest to 83. rocznica jej popełnienia i 80. rocznica jej ujawnienia. Przebrani rekonstruktorzy rozdawali repliki guzików katyńskich na ulicach Warszawy, Łodzi, Gdyni oraz Lublina.
- 13 kwietnia to Dzień Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
- W tym roku upamiętniamy 83. rocznicę popełnienia zbrodni katyńskiej i 80. rocznicę jej ujawnienia.
Rekonstruktorzy rozdają guziki katyńskie
– To jest akcja, którą Narodowe Centrum Kultury promuje od lat: poprzez tę akcję chcemy przypominać o zbrodni katyńskiej, oddać hołd ofiarom tego ludobójstwa. Rozdajemy guziki katyńskie, repliki guzików znalezionych w miejscach zbrodni – mówiła Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury. – To jest przypinka symbol, którą możemy sobie przypiąć do klapy marynarki, płaszcza. Rozdawali je charakterystycznie ubrani rekonstruktorzy przebrani w stroje z lat 40. XX w. – opisywała.
Akcja trwała do godz. 17, ale jeśli ktoś nie mógł w tym czasie otrzymać tej niezwykłej przypinki, nie wszystko stracone: – Można się zgłosić do Narodowego Centrum Kultury i my chętnie prześlemy te guziki do wykorzystania podczas innych działań i akcji związanych z tą rocznicą – zapewniła.
Filmowa wystawa niepamięci
Na stronie Narodowego Centrum Kultury można znaleźć wiele materiałów związanych z dokumentacją i wystawami poświęconymi zbrodni katyńskiej. – Już kilkanaście lat temu uruchomiliśmy serwis pamietamkatyn1940.pl, który jest bardzo bogatym źródłem informacji o tym, co się zdarzyło, różnych świadectw, także materiałów audio i wideo – tłumaczył gość Katarzyny Cygler. – Chcę też zachęcić do obejrzenia krótkich materiałów wideo. To jest taka filmowa wystawa niepamięci, bardzo przejmująca, na którą składają się prace artystów-więźniów sowieckich łagrów. Nie wszyscy te łagry przeżyli – powiedziała Joanna Bancerowska. – Kilku przeżyło, tak jak Józef Czapski, którego prace też się znajdują na tej wystawie: można je zobaczyć z przejmującym komentarzem. Część prac tylko cudem ocalała – dodała.
Świadectwo Józefa Mackiewicza
– Mamy też dwa krótkie materiały wideo "Widziałem na własne oczy". To jest pierwsza relacja Polaka – Józefa Mackiewicza – pisarza i publicysty, napisana w maju i opublikowana w 1943 roku. Józef Mackiewicz wtedy, za wiedzą i zgodą Polskiego Państwa Podziemnego, pojechał do Katynia z grupą robotników i trzech zagranicznych dziennikarzy – opowiadała rzecznik NCK. – To był wyjazd zorganizowany przez Niemców, którzy odkryli te masowe groby. Mackiewicz był jedną z pierwszych osób, które tę potworną zbrodnię zobaczyły i zrelacjonowały – wyjaśniała.
Przeczytaj także
- Ferdynand Goetel – życie przed i po raporcie o zbrodni katyńskiej
- "Kreml przez dekady nie przyznawał się do Katynia". "The Times" o usunięciu w Twerze tablic o ofiarach zbrodni
- Mord, kłamstwo i walka o prawdę. Kalendarium zbrodni katyńskiej
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Joanna Bancerowska (rzecznik Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 13.04.2023
Godzina emisji: 12.42
pr