Trójka|Salon polityczny Trójki
Zełenski przyjedzie do Polski. Dr Dębski: można spodziewać się wyrazów wdzięczności
2023-04-04, 09:04 | aktualizacja 2023-04-04, 10:04
Jak powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Sławomir Dębski, po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego można się spodziewać wyrazów wdzięczności za to, jaką rolę odgrywa Polska w koalicji państw wspierających Ukrainę.
Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych spodziewa się, że prezydent Ukrainy będzie dziękował Polsce za wsparcie. Wołodymyr Zełenski jutro przyjedzie z wizytą do naszego kraju. Dr Sławomir Dębski wskazał, że polityk odwiedzi sąsiednie państwo, które jest "najbliżej wojny" i "udziela Ukrainie największego wsparcia". – To jest wsparcie militarne, polityczne, wreszcie humanitarne – mówił.
"Polska z punktu widzenia Ukrainy jest kluczowym sojusznikiem"
Będzie to też dla Zełenskiego wizyta trudna. – Nie jest to komfortowa sytuacja, gdy się przyjeżdża z jednej strony dziękować za wsparcie, nie będąc równorzędnym partnerem - Ukraina dużo bardziej potrzebuje tej pomocy niż Polska, a z drugiej strony prosić, błagać, przekonywać, aby to wsparcie Polska kontynuowała – ocenił.
– Polska z punktu widzenia Ukrainy jest kluczowym sojusznikiem – stwierdził szef PISM. Jak mówił, nasz kraj "dąży do tego, aby nadawać kierunek, budować koalicję wspierającą Ukrainę". – Myślę, że władze ukraińskie mają tego pełną świadomość. Te kontakty są bardzo cenne, chyba najbardziej intensywne ze wszystkich sojuszników Ukrainy – zaznaczył.
Czy Kijów przychyli się do postulatów Warszawy?
Jak wskazał dr Sławomir Dębski, polskie władze podkreślają, że Ukraina broni się też w imieniu Polski, "broni naszego interesu, naszych wartości, naszego pokoju". Porażka Ukrainy, zaznaczał, sprawiłaby, że wschodnia granica naszego kraju byłaby zagrożona, "podatna na destabilizację".
Posłuchaj
Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił też, że oczekiwania Warszawy, że Kijów będzie równoważył otrzymywaną pomoc przychylnością do polskich postulatów w sferze gospodarczej i historycznej, są zrozumiałe. – Problem polega na tym, że większość tych naszych postulatów w stosunku do Ukrainy może być realizowana po zakończeniu wojny – stwierdził.
Na pytanie czy rozmawiać można i trzeba już teraz odparł: "Oczywiście. Takie rozmowy się toczą".
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość: dr Sławomir Dębski (dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 4.04.2023
Godzina emisji: 8.45
ms/gs