"Cisi bohaterowie". Reportaż o bohaterach Armii Krajowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Cisi bohaterowie". Reportaż o bohaterach Armii Krajowej
Na zdjęciu bohaterka reportażu Teresa Stanek ps. Mitsuko, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii KrajowejFoto: Antoni Rokicki/Polskie Radio

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej powstał w 1990 roku. Organizacja jest największym stowarzyszeniem w kraju, które zrzesza kombatantów. Armia Krajowa powstała 14 lutego 1942 roku i była najpotężniejszą armią podziemia, ale początki działalności akowców sięgają 1939 roku.

"Wiedzieliśmy, co mamy robić"

– Nie prowadzono rekrutacji, ludzie sami garnęli się do walki – opowiada Teresa Stanek ps. Mitsuko, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Bohaterka reportażu pochodzi z Kielc, jako dziesięcioletnia dziewczynka brała udział w zrywie przeciwko wrogowi, pomagając m.in. kolejarzom działającym w podziemiu. – My po prostu patrzyliśmy, jak zachowywali się nasi dziadkowie, rodzice czy nauczyciele, i wiedzieliśmy, co mamy robić, a czego nie – mówi o swoim pokoleniu.

Teresa Stanek wspomina, jak latem 1939 roku kopała rowy przeciwlotnicze w parku w rodzinnej miejscowości. Ukończyła kursy sanitarne i przeszkolenie wywiadowcze. Pracowała nie tylko w Kielcach, ale i w Skarżysku-Kamiennej, gdzie przekazywała ważne informacje żołnierzom. – Mówiono na mnie "kurierka"… Dziś są komórki, a my byłyśmy szybsze od komórek. Wystarczyły nam tylko szybkie nogi… – przyznaje z uśmiechem. 

Przeczytaj także:

Posłuchaj

18:54
"Cisi bohaterowie". Kiedyś walczyli, dziś dbają o zachowanie pamięci (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przesłanie do młodego pokolenia

Jak historia Armii Krajowej jest dzisiaj utrwalana przez Związek i osoby z nimi współpracujące? Ilu jest żołnierzy i członków nadzwyczajnych? Jaka jest historia budynku PAST-y przy ulicy Zielnej 39 w Warszawie, gdzie teraz spotykają się byli żołnierze? Jaki apel mają do młodego pokolenia? 

– O budynek PAST-y na ulicy Zielnej w Warszawie Kiliński ciężkie boje stoczył, w jednym pokoju byli powstańcy, w drugim Niemcy – wspominają bohaterzy reportażu. 

Szturm na PAST-ę. Powstańcy, by zdobyć budynek, musieli go podpalić/Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Cisi bohaterowie"
Autorzy reportażu: Antoni Rokicki
Data emisji: 3.04.2023
Godzina emisji: 22.11

gs

Polecane