Nakaz aresztowania Putina. "To praktycznie bez znaczenia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nakaz aresztowania Putina. "To praktycznie bez znaczenia"
Władimir Putin nie musi się obawiać aresztowania?Foto: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

– To nie ma praktycznie żadnego znaczenia – mówi dr Joanna Siekiera, prawnik z Uniwersytetu w Bergen, o orzeczeniu Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.

W czwartek, 17 marca, sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze przychylili się do wniosku prokuratury i uznali, że są realne podstawy, by sądzić, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

MTK wydał nakaz aresztowania Putina oraz rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. – To, co się wydarzyło, nie ma praktycznie żadnego znaczenia, również prawnego. Nie rozumiem hiperoptymistycznych komentarzy, zarówno tych międzynarodowych, jak i w Polsce, rozentuzjazmowanych, że rosyjscy zbrodniarze wojenni wreszcie zostaną ukarani – mówiła w Trójce dr Joanna Siekiera z Uniwersytetu w Bergen.

Zdaniem prawniczki wniosek trybunału jest złym sygnałem wysłanym w kierunku reżimów autorytarnych. – Jeśli my, jako Zachód stojący na straży demokracji, rządów prawa, niezależnych instytucji sądowych, nie jesteśmy w stanie efektywnie zadziałać, egzekwować norm prawa międzynarodowego, Karty Narodów Zjednoczonych, to de iure pozwalamy na łamanie tego prawa.

Rozmówczyni Rafała Tomańskiego przypomniała, że Rosja nie jest stroną Międzynarodowego Trybunału Karnego, bowiem wycofała się z niego krótko po aneksji Krymu. – Czy jesteśmy aż tak naiwni, żeby wierzyć, że Rosja dobrowolnie odda się w ręce organów sprawiedliwości? – pytała retorycznie Joanna Siekiera.

W tym wydaniu audycji także:

  • Wizyta Xi w Moskwie – główne ustalenia. Współpraca dyplomatyczna i gospodarcza. Chińska propozycja zakończenia konfliktu na Ukrainie. Gość: Michał Lubina (dr hab. Uniwersytet Jagielloński)
  • Zbliżające się wybory w Finlandii. Gość: Mateusz Gibała (Polityka po nordycku)
  • Wpływy rosyjskie w Afryce, stanowisko wobec wojny na Ukrainie oraz próby powrotu do potęgi w Afryce przez Francję. Gość: dr Konrad Czernichowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej)
  • Lula w Chinach. Perspektywa współpracy chińsko-brazylijskiej. Gość: Bartłomiej Znojek (PISM)
  • Przegląd wydarzeń w Azji Południowo-wschodniej, m.in. Rosjanie sprawiający problemy na Bali, przygotowania do wyborów w Tajlandii. Gość: Tomasz Augustyniak (korespondent w Azji Płd i Płd-Wsch)

Posłuchaj

1:37:31
"Świat do trzeciej" 25 marca 2023 r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 25.03.2023
Godziny emisji: 13.08, 14.08

kc/kd

Polecane