Dzień pamięci tych, którzy nie wahali się zaryzykować własnego życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień pamięci tych, którzy nie wahali się zaryzykować własnego życia
The Chief Rabbi of Poland, Michael Schudrich, at the opening of the exhibition "Called by Name" dedicated to Poles aiding Jews under German occupation.Foto: PAP/Radek Pietruszka

– W tym miejscu żyła i w tym miejscu zginęła [rodzina – przyp. red], w istocie oddając życie za pomoc drugiemu człowiekowi, Polakom narodowości żydowskiej, którzy na tej ziemi wraz z nimi mieszkali. Ludzie, którzy mieli niezwykłą odwagę, przesiąknięci ideałami tak głęboko, że się nie bali udzielić pomocy, mimo potwornego zagrożenia, którego mieli wtedy świadomość – mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnego punktu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Uroczystości zorganizowano w blisko 30 punktach w kraju. Ich centralnym punktem była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Markowej na Podkarpaciu. To siedziba Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Uratowane życie, ocalona pamięć

W ramach obchodów w Markowej odsłonięto pięć kolejnych tabliczek poświęconych pamięci osób ratujących Żydów. Cykl obchodów dnia pamięci zorganizowano także w Warszawie. W katerze polowej Wojska Polskiego odprawiono mszę świętą za zmarłych i żyjących Polaków, którzy nieśli pomoc. 

Na Ochocie oddano hołd rodzinie Wolskich, która zorganizowała bunkier "Krysia", dając schronienie około 40 Żydom polskiego pochodzenia. Wśród nich był historyk Emanuel Ringelblum, twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego. – Dowiedziałam się o tym, kiedy zdawałam maturę. Dopiero wtedy ujawniono, że rodzina ukrywała tych Żydów. Myśmy nie mogli się z tym specjalnie afiszować – wspomina Elżbieta Borowiak-Kasperek, wnuczka Małgorzaty Wolskiej. 

Przeczytaj także:

Projektu "Zawołani po imieniu"

W stołecznym Domu Bez Kantów otwarto wystawę poświęconą Polakom, którzy zostali przywróceni pamięci zbiorowej w ramach projektu "Zawołani po imieniu". – To są osoby, które zapłaciły swoim życiem za pomoc niesioną Żydom, prześladowanym podczas Zagłady. – Na wystawie można poznać sylwetki tych osób, ich rodzin, które zginęły razem z nimi – mówi Mateusz Werner z Instytutu Pileckiego. 

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką uchwalony przez parlament z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Data święta nie jest przypadkowa - 24 marca 1944 r. niemieccy okupanci rozstrzelali polską rodzinę z podkarpackiej wsi Markowa – Józefa i Wiktorię Ulmów wraz z siedmiorgiem ich małych dzieci, w tym jednym nienarodzonym. Rodzina Ulmów została zamordowana, ponieważ ukrywała w swoim domu ośmioro Żydów, którzy także zginęli tego samego dnia. W sumie w czasie II wojny światowej z powodu niesienia pomocy żydowskim współobywatelom zginęło około tysiąca Polaków.


Posłuchaj

2:41
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Rafał Tomański
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 24.02.2023
Godzina emisji: 15.39

PAP/IAR/gs

Polecane