Reportaż "Twoja zguba w Rzymie" – wspomnienia o Janie Pawle II [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż "Twoja zguba w Rzymie" – wspomnienia o Janie Pawle II [POSŁUCHAJ]
Obraz Jana Pawła II w kalifornijskim kościele Foto: Shutterstock/Ken Wolter

"Polsko, twa zguba w Rzymie" – to słowa Juliusza Słowackiego, które przytoczył Święty Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. Nawiązała do nich Dorota Boniecka-Górny. Zapraszamy do wysłuchania reportażu. 

Droga życiowa Karola Wojtyły była ciernista. Gdy miał zaledwie dziewięć lat, stracił ukochaną matkę. Trzy lata później  brata, a w wieku 21 lat ojca. Pracował w krakowskich kamieniołomach. Nigdy jednak nie tracił ducha. W 1942 roku wstąpił do seminarium duchownego, a święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku. 16 października 1978 roku został wybrany na papieża.

– Mama mówiła na niego Loluś, Lolek, Karolek i tak się przyjęło. Nosił przy sobie jej wizerunek. To była fotografia, na której matka Emilia tuli do siebie małego Lolusia. 13 kwietnie 1920 roku, gdy Lolek chodził do trzeciej klasy, w czasie przerwy podeszła do niego pani nauczycielka. Przekazała mu smutną wiadomość, że zmarła jego matka – wspominał jeden z bohaterów reportażu, kolega Karola Wojtyły. – Emilia Wojtyłowa była słabego zdrowia. Nie pracowała, dorabiała jedynie szyciem. Karol przyjął tę wiadomość z płaczem – dodał.

– Ojciec Lolka, również Karol, był emerytowanym oficerem. Wychowywał go w twardej szkole. Było to podyktowane miłością i miało kierunkować jego i jego przyszłe życie. Ojciec był jego przyjacielem, razem wędrowali po górach i lasach. Wiadomo jednak, że nawet najlepszy ojciec nie jest w stanie zastąpić matki – kontynuował opowieść.

Młode lata Lolka

– Jego pasją była nauka. Pamiętam, że jak ganialiśmy za piłką, to Lolek zawsze w pewnym momencie mówił: "Chłopcy, cześć! Wracam do domu". Zawsze chciał odrobić wszystkie lekcje. Wiadomo, w szkole były też klasówki. Lolek pierwszy miał je zawsze napisane, ale nigdy nie wychodził z klasy. Czekał na ostatniego z kolegów – mówił. 

– Pewnego razu papież wspominał "po maturze chodziliśmy na kremówki". Uśmiechnął się wtedy. Urządzaliśmy konkursy, kto zje ich więcej, bez popijania. Rekordzista, kolega z Kalwarii Zebrzydowskiej, zjadał aż 16. Lolek zatrzymywał się w granicach 10-12 ciastek – opowiadał z uśmiechem.  

Posłuchaj

30:21
Reportaż "Twoja zguba w Rzymie" – wspomnienia o Janie Pawle II (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pontyfikat

16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża. W czasie swojego pontyfikatu na audiencjach przyjął 38 głów państw, 737 razy spotkał się z politykami, dyplomatami i ambasadorami, udzielił prywatnych audiencji 245 szefom rządów. Odbył 104 podróże apostolskie do 130 krajów świata. 17 razy spotykał się z milionami młodzieży podczas zainicjowanych przez siebie Światowych Dni Młodzieży. Jest autorem 14 encyklik i 13 adhortacji. - Bez wątpienia był osobą, która miała ogromny wpływ na historię XX wieku - podkreślają bohaterowie reportażu Doroty Bonieckiej-Górny.

O życiu Świętego Jana Pawła II w reportażu opowiedzieli koledzy z młodości: Eugeniusz Mróz, Danuta Michałowska, Tadeusz Kwiatkowski oraz ksiądz Mieczysław Maliński, a także studenci, uczestnicy różnych wypraw, publicysta Paweł Zuchniewicz i zwykli ludzie, którzy spotkali papieża na swojej drodze.

"Karol Wojtyła – nasz Papież" 100-lecie urodzin Jana Pawła II - biografia filmowa / InstytutDialoguJP2

***

Tytuł reportażu: "Twoja zguba w Rzymie" 
Autorka reportażu: 
Dorota Boniecka-Górny 
Data emisji: 
22.03.2023
Godzina emisji: 
22.07

zch

Polecane